Jak probíhá vyřízení hypotéky?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Pokud jste se rozhodli využít hypotéku na financování vlastního bydlení, vaše první kroky povedou k hypotečnímu poradci konkrétní banky nebo nezávislému hypotečnímu makléři. Při prvním setkání si předáte maximum informací, na jejichž základě vám hypoteční specialista připraví nabídku. Zajímat se bude především o to, k jakému účelu plánujete peníze z hypotečního úvěru využít, jaká bude výše úvěru a plánovaná doba splatnosti hypotéky. 

TIP: Pro srovnání hypoték můžete využít hypoteční kalkulačku hyponamiru. Pokud si některou z nabídek vyberete, naši hypoteční specialisté vás provedou celým procesem sjednání hypotéky online.

Na základě získaných informací vám hypoteční specialista připraví několik nabídek a zkonzultuje možná řešení. Pokud se rozhodnete některou z předložených nabídek využít, následuje upřesnění kalkulace hypotéky. V dalším kroku s vámi hypoteční specialista podepíše žádost o hypoteční úvěr. V tomto dokumentu se nezavazujete, že si úvěr od banky vezmete, ale pouze říkáte, o co konkrétně máte zájem a souhlasíte s nahlédnutím do bankovních a nebankovních registrů. Zpravidla do 24 hodin vám banka sdělí výsledek takzvaného scoringu. 

Dokumenty potřebné ke schválení hypotéky

Po úspěšném scoringu je potřeba připravit veškeré dokumenty nezbytné ke schválení hypotéky (např. potvrzení o příjmech, odhad hodnoty nemovitosti apod.). Hypoteční specialista následně všechny dokumenty předá bance a začíná proces schvalování. Doba schvalování je u každé banky různá a může trvat i několik týdnů. V případě schválení hypotečního úvěru banka zašle k nahlédnutí úvěrovou dokumentaci, kterou s vámi hypoteční specialista projde. Banky často využívají formulářové smlouvy s jasně definovanými pojmy a případný zásah do jejich znění není ve většině případů možný. 

Podpis smlouvy a čerpání úvěru

Pokud s podmínkami souhlasíte, je potřeba úvěrovou smlouvu podepsat. Můžete tak učinit na pobočce banky, u zprostředkovatele nebo na poště či u notáře s ověřením podpisu. Opět záleží na poskytovateli, protože každá má svá specifika. Po podpisu úvěrové smlouvy vám banka poskytne hypoteční úvěr, který můžete začít čerpat. Dávejte si pozor, abyste úvěr bez problémů vyčerpali. Zpravidla potřebujete vyčerpat alespoň 80 % výše úvěru, jinak vám může banka naúčtovat penále. Podmínky čerpání jsou přesně popsány v úvěrové smlouvě.

Doba potřebná k vyřízení hypotéky se liší případ od případu. Každý úvěr je unikátní a záleží na tom, jak rychle jste například schopni připravit potřebné doklady a komunikovat s bankou. Bez stresu lze pohodlně vyřídit hypotéku za 2 až 3 měsíce. 

Při sjednávání hypotéky byste měli získat odpovědi na řadu důležitých otázek. Přečtěte si, na co se ptát při výběru hypotéky.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.