Výhled: Co přinese rok 2021 na hypotečním a realitním trhu?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Krize nekrize, Češi budou kupovat nemovitosti i v roce 2021. Na hypotéku ovšem nedosáhne každý a celkový objem sjednaných úvěrů bude pravděpodobně o něco nižší než letos. Banky budou u zájemců o hypotéku nadále pozorně sledovat zdroj příjmu a opatrnější budou zřejmě i v odhadech cen zastavovaných nemovitostí.

14.12.2020 | Roman Müller

Obsah článku

Pandemie koronaviru přinesla letos na hypoteční a realitní trh celou řadu změn. Zrušena byla například čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí a limity ukazatelů DTI a DSTI (pozn. ne všechny banky je zatím aplikovaly do praxe). Tyto změny přispěly k lepší dostupnosti hypoték. Vláda také při jarním lockdownu pomohla lidem splácejícím hypotéku. Kdo přišel kvůli pandemii koronaviru o pravidelné příjmy, měl možnost si v rámci úvěrového moratoria o několik měsíců odložit splátky hypoték a dalších úvěrů. Nové situaci se velmi rychle přizpůsobily i banky. Snažily se obsloužit své klienty online, přísněji nahlížely na zdroje příjmu žadatele o úvěr na bydlení a rovněž opatrněji oceňovaly zastavované nemovitosti. Jakým směrem se vydá hypoteční a realitní trh v roce 2021?

TIP: Sjednejte si hypotéku z pohodlí domova. Pomocí online hypotečního bankovnictví hyponamiru.cz si jednoduše porovnáte aktuální nabídky hypoték jednotlivých bank. 

V roce 2021 zájem o hypotéky zřejmě poklesne

Letošní rok je rekordní nejen co do počtu změn, ale také celkového objemu sjednaných hypoték. Podle dostupných dat Fincentrum Hyponidexu za prvních deset měsíců tohoto roku se celkový objem poskytnutých hypoték přiblížil k hranici 200 miliard korun. Již dnes je tedy jasné, že budou pokořeny rekordy z let 2016 a 2017. V příštím roce pravděpodobně přijde mírné ochlazení zájmu o nové hypotéky. Uvedeme několik důvodů, proč si to myslíme.

Banky zůstanou obezřetné

Už při první vlně pandemie koronaviru si banky vytvořily seznam oborů a profesí, které lockdown rychle připraví o značnou část nebo dokonce veškeré příjmy. Konkrétně se jedná například o pracovníky v cestovním ruchu, hotelnictví, gastronomii, kultuře či volnočasových aktivitách. Lidé pracující v těchto oborech budou mít i v následujícím roce malou šanci získat hypotéku. Zlomovým okamžikem může být vakcína nebo výrazné zlepšení epidemiologické situace.

V roce 2021 lze rovněž očekávat pozvolný růst nezaměstnanosti. Řadě firem totiž dochází finanční rezervy a dříve či později některé z nich začnou propouštět. Není vyloučeno, že se seznam „problémových profesí“ s rostoucí nezaměstnaností ještě rozšíří. Čím horší budou čísla nezaměstnanosti, tím méně lidí se rozhodne pro hypotéku. 

Hypotéky budou zdražovat

V posledním čtvrtletí letošního roku dosedly úrokové sazby hypoték na pomyslné dno. Banky nabízely hypoteční úvěry i za méně než 1,5 procenta ročně. V roce 2021 se větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika promítne do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst. Když sazby hypoték rostou, zájem o ně obecně klesá. Nečekejte ovšem žádné dramatické zdražování úvěrů na bydlení. V prvním pololetí se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent.

Ceny nemovitostí budou dále růst

Po vypuknutí pandemie koronaviru řada Čechů očekávala, že ceny nemovitostí začnou klesat. Dostupná data ovšem ukazují pravý opak – ceny navzdory koronakrizi dále rostou. Ceny bytů, rodinných domů, stavebních pozemků a ostatních nemovitostí se odvíjí především od aktuální poptávky a nabídky. Poptávka po nemovitostech v dobrých lokalitách bude i v roce 2021 převyšovat nabídku a prodávající nebudou mít žádný důvod snižovat ceny. Očekávat lze rovněž vyšší zájem o rekreační objekty či zahrady, jejichž ceny mohou dále růst. K mírnému poklesu cen nemovitostí dojde maximálně v horších lokalitách, které jsou daleko od větších měst, mají špatnou občanskou vybavenost a nedostatek pracovních příležitostí. 

Snížení daňových odpočtů u hypoték

Zejména zájemci o dražší nemovitosti spěchají s uzavřením hypoteční smlouvy do konce letošního roku. Důvodem je úprava limitů daňových odpočtů u hypotečních úvěrů. U hypoték uzavřených od 1. ledna 2021 si lze totiž odečíst od základu daně už jen úroky do výše maximálně 150 tisíc korun (pozn. u hypoték sjednaných do konce letošního roku to je až 300 tisíc korun). 

Součástí zákona rušícího čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti je rovněž prodloužení časového testu. U nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021 se prodlužuje časový test pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob z pěti na deset let. Cílem této změny je především zamezit spekulativním nákupům nemovitostí. 

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.