Úskalí financování dřevostaveb

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Dřevostavby jsou stále oblíbenější, mimo jiné pro rychlost výstavby a energetickou nenáročnost. Bydlení ve dřevostavbě má rozhodně své nezaměnitelné kouzlo. Úskalí však může nastat s financováním takového domu. Na co si dát pozor poradí HYPOnaMÍRU.

02.01.2017 | Roman Müller

Obsah článku

Jak překlenout nesnáze při poskytování hypotéky na dřevostavbu

Zpravidla většina lidí se uchýlí při pořizování vlastního bydlení k hypotéce. Pokud banka usoudí, že disponujete dostačující bonitou, neměl by pro vás být problém ji získat, ať se jedná o jakýkoli typ domu. Nemusíte mít obavy, že by banka dřevostavbu podhodnotila. Tedy pokud nemovitost můžete bance zastavit oproti poskytnutí hypotečního úvěru tak, jak je obvyklé.

Jiná situace nastává, pokud zatím vlastníte pouze pozemek, ne však hotovou stavbu. To může znamenat problém, který je, vzhledem k rychlosti výstavby, poměrně častý. Dřevostravbu totiž můžete postavit v rámci týdnů. Zkrátka dříve dostavíte, než vyřešíte formality při poskytování úvěru. Co ale s tím?

Průkopníkem byla v tomto směru před několika lety Česká spořitelna. Dnes již na trhu panuje znatelně příznivější situace a celá řada bankovních institucí je ochotna tuto situaci ve formě obvyklého předhypotečního úvěru řešit. Pokud ji máte, můžete se zaručit jinou nemovitostí než tou, na kterou si berete hypotéku. Předhypoteční úvěr má ovšem i svoje nevýhody, vzhledem k tomu, že je limitován maximální částkou a úročen vyšší úrokovou sazbou. Případně lze k tomuto účelu použít i přímo pozemek a zastavit ho. Tedy alespoň pokud má pozemek dostatečnou hodnotu.

Někteří poskytovatelé úvěru jsou poněkud vstřícnější v tom, že dokáží zkombinovat individuálně i několik možností ručení najednou do jednoho produktu – nabízejí tak možnost speciálního čerpání při zachování výhod klasické hypotéky. A to ať už ve fázi, kdy si necháte stavět “na klíč” nebo si ji realizujete svépomocí. Často ani nejste omezeni přesně daným seznamem dodavatelů.

Jak situaci řešit jinak než přes banku

Je ale potřeba si na to dát pozor, protože se může naopak stát, že vámi vybraná banka bere v potaz pouze svoje stavební firmy a tu Vaši zamítne. Nebo si nebude umět poradit se situací, kdy hodláte alespoň část stavby realizovat vlastními silami a potřebujete na to čerpat úvěr.

Zabránit tomu můžete tím, že namísto přemýšlení o hypotéce začnete na samém začátku pečlivě uvažovat o výběru stavební firmy. Nejjednodušší totiž je samozřejmě nemuset žádné speciální možnosti čerpání řešit a dokázat se s dodavatelem dohodnout na takových podmínkách, které to umožní. Můžete individuálně vyjednávat o zálohách, případně i o datu jejich splatnosti. Platba se dá odsunout, takže v podstatě získáte dodavatelský úvěr. Pokud chcete vyjednat tu nejlepší variantu, svěřte se do rukou týmu z HYPOnaMÍRU.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.