Tipy, jak ušetřit na hypotéce

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
hypoteční kalkulačka

Uvažujete o hypotéce a nechcete se zbytečně připravit o peníze? Máme pro vás několik tipů, jak ušetřit. Koupě nemovitosti je pro většinu lidí největší životní investicí, proto se vyplatí vybírat opravdu pečlivě. Abyste se v množství nabídek neztratili, máme pro vás pár tipů, jak najít tu nejvýhodnější ušetřit.

06.07.2019 | Miroslav Majer | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Uvažujete o hypotéce a nechcete se zbytečně připravit o peníze? Máme pro vás několik tipů, jak ušetřit. Koupě nemovitosti je pro většinu lidí největší životní investicí, proto se vyplatí vybírat opravdu pečlivě. Abyste se v množství nabídek neztratili, máme pro vás pár tipů, jak najít tu nejvýhodnější ušetřit.

Vyberte tu pravou hypotéku

Zní to sice banálně, ale na výběru správné hypotéky hodně záleží. Úvěr budete splácet značnou část svého života, proto je na místě, aby vám podmínky hypotéky vyhovovaly. Na trhu je momentálně nabídka opravdu široká, jak tedy vybrat tu pravou pro vás? Pečlivě si propočítejte své možnosti. Nejlépe vám k tomu poslouží srovnání hypoték. Přehled o nabídkách tak získáte z pohodlí svého domova a v klidu si je můžete promyslet. Stačí zadat vaše finanční možnosti a kalkulačka vám vypočítá nejvýhodnější nabídku. Nebudete také nuceni podstupovat osobní návštěvy všech bank, které by byly časově vyčerpávající.

Jděte za výhodnou sazbou

Ať už jste začali přemýšlet nad koupí bytu nebo rekonstrukcí domu, není od věci sledovat úrokové sazby už nyní. I když se nerozhodnete realizaci provést hned, můžete si hypotéku sjednat s výhodnou úrokovou sazbou a jednoduše čerpat později. Zajistíte si tak aktuální výhodnou sazbu bez starostí, že vám porostou úroky. V praxi to znamená, že můžete bance doložit pouze účel úvěru a peníze čerpat i za dva roky. Úspora, kterou díky tomu získáte, bude vzhledem k dlouhodobé povaze úvěru, nemalá.

Graf: Vývoj úrokových sazeb nově poskytnutých hypoték (v %, fixace nad 1 rok do 5 let včetně)

Zdroj: Databáze časových řad ARAD

Nepodceňte poplatky

Poplatky spojené s hypotékou mohou její cenu nepříjemně navýšit. Jako u klasického bankovního produktu jsou to poplatky jednorázové (například poplatek za znalecký posudek, za schválení úvěru, za čerpání úvěru…) a pravidelné (například poplatek za vedení úvěrového účtu). Při výběru se vyplatí věnovat poplatkům zvýšenou pozornost. Jsou totiž banky, které si některé poplatky vůbec neúčtují. Proč tedy platit více.

Využijte hypotéku na vybavení domácnosti

Pořízení vlastního bydlení je finančně náročná záležitost. Pravděpodobně budete při spolufinancování muset sáhnout do vlastních úspor a na vybavení už nemusí zbývat dostatek peněz. Hypotéku však můžete využít právě i na vybavení domácnosti a nákup nábytku. Vyplatí se rozhodně více než klasické spotřebitelské úvěry. S hypotékou si rozložíte splátky na delší dobu a získáte i nepochybně výhodnější úrokové podmínky.

Refinancujte!

Jestli vám splátky vaší hypotéky přerůstají přes hlavu, je na čase se poohlédnout jinde. Doba, kdy jste byly doživotním leníkem banky, která vám poskytla úvěr, jsou nenávratně pryč. Stačí si vypočítat nové splátky pomocí srovnávače a požádat o refinancování hypotéky. Nová banka potřebnou administrativu vyřídí za vás. Vy získáte nižší měsíční splátky, nižší poplatky a novou dobu splatnosti. Neplaťte zbytečně více.

Stavíte sami? Výhoda pro vás

Pokud jste se rozhodli postavit si dům svépomocí, můžete od banky díky tzv. hypotéce se zálohovým čerpáním získat peníze na materiál a pro dodavatele, a to s předstihem. O penězích tak máte dokonalý přehled. Výhodou navíc je, že nejste nuceni bance předkládat faktury a účty.

Čím méně doplňkových produktů, tím lépe

Opatrní buďte i při sjednávání dalších finančních produktů, jako je pojištění domácnosti, nemovitosti atd. Z nabízených produktů se vyplatí například pojištění schopnosti splácet. I to se dá obejít a vyhnout se tak dalším platbám, například vhodnou kombinací optimálního fixačního období s dobou splatnosti. Férový bankéř vám optimální řešení nabídne.

Miroslav Majer
CEO & Founder
Miroslav Majer je CEO a zakladatel hyponamíru. Rád se podílí na tvorbě obsahu a vnáší svůj pohled na aktuální témata.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.