Zkušební doba

Úrok od
4,89 %

Zkušební doba je zásadním obdobím v pracovním poměru, které umožňuje zaměstnanci i zaměstnavateli ověřit, zda je pracovní místo a pracovní vztah pro obě strany vhodný. Toto období, často trvá tři měsíce, je legislativně zakotveno v zákoníku práce a poskytuje specifický rámec pro hodnocení pracovního výkonu, adaptabilitu a vzájemnou spokojenost.

Zkušební doba

Výpověď ve zkušební době

Zákoník práce umožňuje jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli ukončit pracovní poměr během zkušební doby bez udání důvodu, s výpovědní lhůtou, která je zpravidla kratší než v běžném pracovním poměru. Tato flexibilita zajišťuje, že žádná ze stran není nucena přetrvávat v nevhodném pracovním prostředí.

Zkušební doba a pracovní neschopnost

Pokud nastane během zkušební doby pracovní neschopnost, situace se řídí obecnými pravidly pracovního práva. Přestože zkušební doba poskytuje možnost ukončení pracovního poměru s kratší výpovědní lhůtou, zaměstnavatelé by měli jednat spravedlivě a v souladu s právními předpisy, které chrání práva zaměstnanců v období pracovní neschopnosti.

Pavel Pohanka
Pavel Pohanka
Pavel je nadšeným polo-profesionálem ve světě digitálního marketingu. Má na starosti redakční plán, práci s AI a učí se základy SEO.

Související pojmy

Trh práce

Trh práce je dynamickou složkou každé společnosti a má zásadní vliv na životy jednotlivců i ekonomický vývoj země.

Zaměstnání

Zaměstnání je pracovní vztah, ve kterém zaměstnanec poskytuje své služby zaměstnavateli výměnou za odměnu.

Pracovní neschopnost

Co je to pracovní neschopnost a jaký má význam v pracovním prostředí? Pracovní neschopnost je situace, kdy zaměstnanec nemůže kvůli zdravotním problémům vykonávat svou pracovní činnost.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.