Zaměstnanec

Úrok od
4,89 %

Zaměstnanec je klíčovým účastníkem pracovněprávního vztahu, kde na základě pracovní smlouvy poskytuje svou práci zaměstnavateli výměnou za mzdu. Tento vztah je charakteristický svou závislostí a podřízeností zaměstnance zaměstnavateli, což odlišuje zaměstnance od jiných účastníků pracovního trhu, jako jsou například živnostníci nebo svobodná povolání.

Zaměstnanec

Práva a povinnosti zaměstnance

Práva zaměstnance zahrnují základní aspekty jako je nárok na odměnu za odvedenou práci, dodržování pracovní doby, zajištění bezpečných a zdravých pracovních podmínek a ochrana před diskriminací. K povinnostem zaměstnance patří zejména plnění pracovních úkolů dle pokynů zaměstnavatele, zachování pracovní kázně, ochrana obchodních tajemství a dodržování pracovního řádu. V případě pracovní neschopnosti je zaměstnanec povinen řádně informovat zaměstnavatele a postupovat dle platných právních předpisů.

Zaměstnanec a životní pojištění

Pro zaměstnance je také důležité myslet na dlouhodobou finanční ochranu a bezpečnost. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je uzavření životního pojištění. Toto pojištění poskytuje finanční zabezpečení v případě nečekaných událostí, jako jsou zdravotní problémy nebo úmrtí, a pomáhá zajistit finanční stabilitu nejen pro zaměstnance, ale i pro jeho rodinu.

Je důležité, aby zaměstnankyně a zaměstnanci byli dobře informováni o svých možnostech a využívali dostupné nástroje pro zajištění svého budoucího finančního zabezpečení.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Trh práce

Trh práce je dynamickou složkou každé společnosti a má zásadní vliv na životy jednotlivců i ekonomický vývoj země.

Pracovní neschopnost

Co je to pracovní neschopnost a jaký má význam v pracovním prostředí? Pracovní neschopnost je situace, kdy zaměstnanec nemůže kvůli zdravotním problémům vykonávat svou pracovní činnost.

Plánování důchodu

Plánování důchodu je nezbytným krokem pro každého, kdo si přeje zajistit finanční pohodu v pozdních letech života.

Fyzická osoba

Fyzická osoba (zkratka FO) je právní pojem a označuje se jim každý člověk jako jednotlivec.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.