Rychlé a bezpečné platby v eurech v rámci Evropské unie a dalších evropských zemích označujeme jako SEPA platby. K čemu je SEPA platba, jak ji provést a jaký je rozdíl mezi SEPA platbou a zahraniční platbou?

Co je SEPA platba

Zkratka SEPA pochází z anglického výrazu Single Payment Area, jde o rychlou a bezpečnou platbu, která vám ušetří spoustu času i peněz. K zemím, kam je možné poslat SEPA platbu, patří všechny země Evropské unie a EHP, státy ESVO i nejmenší státy v Evropě jako Andora, San Marino nebo Monako.

Jak provést SEPA platbu?

Chcete provést SEPA úhradu a nevíte, jak na to? Není to nic složitého, stačí vyplnit číslo účtu ve formátu IBAN, částku a jméno příjemce. SEPA platbu můžete zadávat online, nastavit ji jako trvalý příkaz nebo zadat osobně na pobočce. Poslat ji můžete ze svého účtu vedeného v korunách, jen ji musíte nastavit jako zahraniční platbu a jako měnu si zvolit euro.

Jaký je rozdíl mezi SEPA platbou a zahraniční platbou?

SEPA platba je rychlejší a jednodušší než běžný příkaz k úhradě do ciziny, není nutné znát přesnou adresu banky ani BIC kód, to vše za vás doplní systém automaticky.

Přemýšleli jste někdy o eurové hypotéce? Oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu. Není to ovšem dobrý nápad.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Bankovní spojení

Bankovní spojení je důležitou součástí bankovního platebního systému.

IBAN

Standardizovaný formát čísla účtu definovaný mezinárodní normou ISO 13616 označujeme zkratkou IBAN.

Bank ID

Účelem Bank ID je umožnit lidem a firmám, aby se prostřednictvím internetového bankovnictví odkudkoli přihlásili k elektronickým službám, které poskytuje stát i soukromé firmy.

Kód banky

Kódem banky rozumíme čtyřmístné číslo, které slouží k jednoznačné identifikaci banky.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.