Pro a proti developerských projektů

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
družstevní byt

Jestliže začínáte uvažovat o vlastním bydlení, narazíte s největší pravděpodobností dříve či později na eventualitu v podobě developerských projektů. Co je dobré o těchto projektech vědět a na co si dát pozor?

09.11.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Pro ty, kteří nechtějí čekat

Developerský projekt otevírá širokou škálu možností. Může zahrnovat různé typy staveb – od klasických bytů přes řadové či atriové domy. V případě již dokončeného projektu je pro budoucího majitele výhoda především to, že byt či dům je ihned připraven k nastěhování.

Na některé projekty je ale někdy nutné si počkat, třeba i několik let. Takovéto stavby je pak možné si pořídit již v průběhu předprodeje a máte tak možnost ovlivnit budoucí podobu. A co je nejdůležitější – na pořízení můžete značně ušetřit. Nicméně s nákupem nemovitosti v této fázi se pojí i určitá rizika. Nemáte možnost dohlédnout na kvalitu práce, ale především nemáte stoprocentní záruku, že se projekt podaří dokončit.

Na rozdíl od výstavby rodinného domu “od začátku”, v případě koupě od developera máte možnost ovlivnit výslednou podobu nemovitosti jen do určité míry. Rozsah změn bývá velmi přesně zahrnut ve smlouvě a většinou zahrnuje pouze ty méně zásadní. Větší změny (dispozice atp.) již zpravidla provádět nejde a k projektu je nutné přistupovat tak, jak je. Navíc finální schvalování změn plně závisí na rozhodnutí investora, případně generálního dodavatele.

Jinými slovy – koupě bytu nebo domu v rámci developerského projektu Vám může ušetřit čas a peníze, výměnou za to ovšem ztrácíte možnost udělat si vše podle svých představ. A to není vše.

Úskalí financování

Obdobně do jisté míry ztrácíte svobodu při financování svého budoucího domova. Developer většinou podmiňuje prodej hypotékou nikoli takovou, která je nejvýhodnější pro Vás, ale tou, kterou poskytuje jím zvolená banka. Většinou je nutné složit určitou požadovanou sumu již na začátku, nicméně financování bývá zpravidla rozloženo do několika etap podle fáze rozestavěnosti celého projektu a opět musíte počítat s tím, že do jisté míry si můžete vyjednat individuální podmínky. Závěrečné slovo má ale i v tomto případě vždy investor.

Co je dobré si pohlídat?

Pohlídat si musíte především to, co se nachází v takzvaném standardním provedení. Jinými slovy to, co za svoje peníze máte dostat již v ceně nemovitosti. Může se Vám totiž stát i to, že součástí sice je například parkovací místo anebo sklep, ovšem za další příplatek, o kterém nevíte.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.