Pro a proti developerských projektů

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %
družstevní byt

Jestliže začínáte uvažovat o vlastním bydlení, narazíte s největší pravděpodobností dříve či později na eventualitu v podobě developerských projektů. Co je dobré o těchto projektech vědět a na co si dát pozor?

09.11.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Pro ty, kteří nechtějí čekat

Developerský projekt otevírá širokou škálu možností. Může zahrnovat různé typy staveb – od klasických bytů přes řadové či atriové domy. V případě již dokončeného projektu je pro budoucího majitele výhoda především to, že byt či dům je ihned připraven k nastěhování.

Na některé projekty je ale někdy nutné si počkat, třeba i několik let. Takovéto stavby je pak možné si pořídit již v průběhu předprodeje a máte tak možnost ovlivnit budoucí podobu. A co je nejdůležitější – na pořízení můžete značně ušetřit. Nicméně s nákupem nemovitosti v této fázi se pojí i určitá rizika. Nemáte možnost dohlédnout na kvalitu práce, ale především nemáte stoprocentní záruku, že se projekt podaří dokončit.

Na rozdíl od výstavby rodinného domu “od začátku”, v případě koupě od developera máte možnost ovlivnit výslednou podobu nemovitosti jen do určité míry. Rozsah změn bývá velmi přesně zahrnut ve smlouvě a většinou zahrnuje pouze ty méně zásadní. Větší změny (dispozice atp.) již zpravidla provádět nejde a k projektu je nutné přistupovat tak, jak je. Navíc finální schvalování změn plně závisí na rozhodnutí investora, případně generálního dodavatele.

Jinými slovy – koupě bytu nebo domu v rámci developerského projektu Vám může ušetřit čas a peníze, výměnou za to ovšem ztrácíte možnost udělat si vše podle svých představ. A to není vše.

Úskalí financování

Obdobně do jisté míry ztrácíte svobodu při financování svého budoucího domova. Developer většinou podmiňuje prodej hypotékou nikoli takovou, která je nejvýhodnější pro Vás, ale tou, kterou poskytuje jím zvolená banka. Většinou je nutné složit určitou požadovanou sumu již na začátku, nicméně financování bývá zpravidla rozloženo do několika etap podle fáze rozestavěnosti celého projektu a opět musíte počítat s tím, že do jisté míry si můžete vyjednat individuální podmínky. Závěrečné slovo má ale i v tomto případě vždy investor.

Co je dobré si pohlídat?

Pohlídat si musíte především to, co se nachází v takzvaném standardním provedení. Jinými slovy to, co za svoje peníze máte dostat již v ceně nemovitosti. Může se Vám totiž stát i to, že součástí sice je například parkovací místo anebo sklep, ovšem za další příplatek, o kterém nevíte.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 472 recenzí

Nepřehlédněte

Nepřehlédněte

100% hypotéka a jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

Získat hypotéku bez úspor je možné, ale nese to rizika. Zjistěte, jaké máte možnosti a na co si dát pozor při financování nemovitosti bez hotovosti.
Roman Müller | 25.03.2025
7 minut k přečtení
Hypotéka po insolvenci - jak zvýšit šance na schválení

Hypotéka po insolvenci: Jak zvýšit šance na schválení

Banky při schvalování hypotéky pečlivě prověřují vaši finanční historii a nesplacené dluhy jsou překážkou pro získání úvěru. Poradíme vám, jak zvýšit šanci na hypotéku i po insolvenci.
Roman Müller | 24.03.2025
7 minut k přečtení
Pravidla a podmínky pro hypotéky v roce 2023. Co se změnilo?

Pravidla a podmínky pro hypotéky 2025

Česká národní banka nastavuje limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Aktuálně je pro banky závazná pouze horní hranice ukazatele LTV. Přečtěte si, jaké podmínky musíte splnit pro bezproblémové získání hypotéky…
Roman Müller | 19.03.2025
3 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

ČS zlevňuje hypotéky: Nižší sazby a výhodnější LTV

Česká spořitelna snížila od 14.3.2025 úrokové sazby hypoték a Americké hypotéky o 0,1 % p.a. Nabídka začíná na 4,89 % p.a. (s LTV do 80 %).
Pavel Pohanka | 14.03.2025
1 minuta k přečtení
Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy nejvýhodnější - jak ji poznat

Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy ta nejvýhodnější – jak ji poznat?

Při hledání nejvýhodnější hypotéky nestačí sledovat pouze úrokovou sazbu. Důležité jsou i další poplatky spojené s úvěrem. Na co se při výběru hypotéky zaměřit?
Roman Müller | 12.03.2025
7 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.