Nedosáhnete na hypotéku? Řešením může být pořízení družstevního bytu

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Pokud plánujete pořízení vlastního bydlení, asi vám neunikly změny, k nimž v oblasti hypoték došlo začátkem října. Pokud patříte mezi ty, jimž nová pravidla znemožní hypotéku získat, může pro vás být řešení pořízení družstevního bytu.

03.07.2019 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Pokud plánujete pořízení vlastního bydlení, asi vám neunikly změny, k nimž v oblasti hypoték došlo začátkem října. Pokud patříte mezi ty, jimž nová pravidla znemožní hypotéku získat, může pro vás být řešení pořízení družstevního bytu.

Pořízení družstevního bytu sebou nese nesporně nižší vstupní náklady. Získání takové nemovitosti je ale dost specifické. Nelze  jej například financovat klasickou hypotékou – družstevní byt totiž nekupujeme do svého vlastnictví (dochází pouze k převodu členských práv a povinností, v katastru je jako vlastník uvedeno družstvo) a nejde jej tedy použít jako zástavu. Jaké jsou tedy alternativy ke koupi družstevního bytu?

Předhypoteční úvěr

Jedná se o speciální druh hypotéky. Podmínkou získání je u některých bank disponování jakoukoli jinou nemovitostí, kterou můžete poskytnout jako záruku. Také je nutné předložit bance dokument dokladující příslib družstva o převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to do 12 měsíců od koupě (některé banky prodlužují lhůtu až na dva roky).

Nezapomínejte, že po dobu čerpání předhypotečního úvěru platíte pouze úroky, výše úvěru se nemění. Až po převedení bytu do osobního vlastnictví dojde ke splacení klasickým úvěrem, při němž už pak ručíte svým novým bytem. Je třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou.

Hypotéka se zástavou jiné nemovitosti

Financování družstevního bytu hypotékou je možné pouze za situace, kdy disponujete další nemovitostí, kterou můžete bance poskytnout coby zástavu. Často jde o chatu, chalupu nebo nemovitost rodičů (úroková sazba hypotéky se pak liší podle poskytnuté zástavy). V tomto případě nejste navíc limitování vlastnictvím (respektive převodem) pořizovaného bytu.

Překlenovací úvěr

Tento způsob financování lze využít v případě, že nemáte příslib odkupu do osobního vlastnictví nebo jinou nemovitost vhodnou k zástavě. V rámci tohoto úvěru je možné získat částku do hodnoty 2 milionů korun.

Spotřebitelský úvěr

Lze jej získat nejsnáze, avšak také za nejméně výhodných podmínek. Vyšší jsou nejen úroky, ale i poplatky spojené s jeho vyřízením. Navíc je u tohoto typu úvěru nutné počítat s tím, že se poskytuje s mnohem kratší dobou splatnosti, což obnáší vyšší měsíční splátky. Je vhodné jej využít v případě, že vám ke koupi  schází pouze část financí.

Novinky na trhu

Specifický úvěr, který by sloužil čistě ke koupi družstevního bytu, banky prakticky nenabízí. Výjimku tvoří Modrá pyramida, která nabízí Rychloúvěr bez zajištění nemovitosti a je poskytován do výše 800 tisíc korun. Ve Wüstenrot můžete získat úvěr až 1,5 milionu korun  v rámci produktu Půjčka pro bydlení.

Půjčka v rámci družstva

Některá družstva poskytují možnost financování koupě bytu vlastní půjčkou. To znamená, že úvěr si vezme samotné družstvo a vy pak jako člen družstva splácíte půjčku společně s náklady na užívání bytu. Výhodou je navíc to, že pokud byste se rozhodli byt opustit, nemusíte při převodu řešit hypoteční zástavní právo. Splátky budou převedeny jednoduše společně s převodem podílu.

Rada na závěr? Koupě družstevního bytu je opravdu specifická záležitost, při které se vyplatí využít služeb specialistů. Obraťte se na naše poradce. Rádi vám pomohou.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.