Podpojištění nemovitosti

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Pokud si už ani nevzpomenete, kdy jste naposledy aktualizovali své pojištění nemovitosti, je nejvyšší čas vše napravit. Přečtěte si, co riskujete při takzvaném podpojištění nemovitosti a jak často aktualizovat pojistnou smlouvu.

20.06.2022 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

☝ Nechce se vám celý článek číst? 🎧 Poslechněte si jej!

V posledních letech jsou ceny nemovitostí, stavebních materiálů i platby za práci řemeslníků v Česku k nezastavení. Například za novostavbu standardního rodinného domu kousek za Prahou dnes běžně zaplatíte i více než 15 milionů korun. Finančně nákladné jsou rovněž rekonstrukce starších nemovitostí. „Každý vlastník nemovitosti by si měl chránit svůj majetek vhodným pojištěním. Požár, tornádo, povodeň nebo jiná živelní událost je doslova finanční pohromou, kdy se škody šplhají do milionů. Pro tyto případy si sjednejte pojištění nemovitosti, které dostatečně kryje škody na samotné stavbě a všech jejich „pevných“ částech. Spolu s pojištěním nemovitosti se vyplatí sjednat i pojištění domácnosti, které kryje škody na vybavení domu či bytu,“ doporučuje Miroslav Čejka, online specialista pojištění fintech startupu hyponamíru.

Smlouvu je nutné pravidelně aktualizovat

Stále se najde poměrně dost lidí, kteří si před lety pečlivě vybrali pojištění nemovitosti, poctivě platí určené pojistné a myslí si, že mají rodinný dům, chalupu nebo chatu dostatečně pojištěnou. Bohužel nemají! „Hodnota nemovitosti totiž v čase roste a vývoji cen je nutné přizpůsobit i pojištění. Zejména v posledních dvou letech rostly ceny o desítky procent. V ideálním případě je vhodné kontaktovat pojišťovacího poradce jednou ročně v období před výročím smlouvy a pojištění aktualizovat. Lidé by se neměli spoléhat pouze na indexaci ze strany pojišťovny, takové navýšení k výročí smlouvy nebývá dostatečné, a to z důvodu rychlého skokového navyšování cen,“ varuje Miroslav Čejka. 

Pravidelnou aktualizací smlouvy předejte riziku podpojištění nemovitosti. Jedná se o situaci, kdy je sjednaná pojistná částka nižší než současná hodnota nemovitosti. Pokud je nemovitost podpojištěná a dojde k jejímu zničení, vyplacená částka od pojišťovny vám nepokryje náklady na výstavbu nového domu či jeho rozsáhlou opravu.   

Smlouvu je nutné aktualizovat i v případě, kdy jste provedli rozsáhlejší rekonstrukci domu, která zvýšila její hodnotu. 

TIP

Pořídili jste si nemovitost na hypotéku? Banky v tomto případě požadují pojistit nemovitost minimálně na základní rizika včetně vodovodních škod. Pokud se nemovitost nachází ve druhé či vyšší povodňové zóně, požadují banky rovněž připojištění rizika proti povodním a záplavám.

Využijte služeb pojišťovacího poradce

Při výběru pojištění nemovitosti se vyplatí porovnávat produkty více pojišťoven. Klíčové je, aby pojištění krylo všechna reálně hrozící rizika. Nutné je také nastavit dostatečnou výši pojistných částek pro jednotlivá rizika. Vyhledat a porovnat ty správné parametry pojištění ovšem nemusí být pro každého jednoduché. Proto se vyplatí oslovit zkušeného nezávislého pojišťovacího poradce, který má dostatečné zkušenosti a přehled o aktuálně dostupných produktech na trhu. Miroslav Čejka k tomu dodává: „Pojišťovací poradce musí přesně vědět, jaká rizika dokáže konkrétní produkt zajistit. Ne všechny pojišťovny totiž nabízí krytí stejných rizik a stejné podmínky. Majitelé nemovitostí mají různé požadavky a potřeby, a to je první věc, nad kterou se musí myslet při hledání vhodného produktu.“ 

Pokud se rozhodnete vybrat vhodné pojištění nemovitosti sami, je dobré finální výběr alespoň zkonzultovat s někým, kdo má s pojištěním praktické zkušenosti. 

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.