V České republice existují nebankovní společnosti, které poskytují podnikatelům i fyzickým osobám takzvané nebankovní hypotéky. Tento typ úvěru je velmi podobný americké hypotéce – proti zástavě vlastní nemovitosti poskytne nebankovní společnost určitou částku, kterou lze využít na cokoliv. Podnikatelé tímto způsobem mohou financovat například různé časově omezené obchodní příležitosti, rozvoj společnosti, investice nebo úhradu nejrůznějších výdajů či dluhů. Přečtěte si, jaká úskalí souvisejí s financováním nemovitosti běžnou hypotékou od banky, když je kupovaná nemovitost zatížena zástavním právem nebankovní společnosti.
TIP: Sjednejte si hypotéku z pohodlí domova online na portálu hyponamiru.cz. S vyřízením hypotéky vám pomohou zkušení hypoteční specialisté.
Rizika nebankovní hypotéky
Poskytovatelé nebankovních hypoték lákají klienty především na mírnější podmínky pro získání úvěru. Někteří jsou ochotni poskytnou úvěr zajištěný nemovitostí i zájemcům, kteří například nemohou doložit dostatečně vysoký příjem. Nebankovní poskytovatelé velmi často také uvádějí, že nenahlížejí do registrů. V případě nebankovních hypoték je oproti bankovním úvěrům potřeba počítat s kratší dobou splatnosti, mnohem vyšší úrokovou sazbou a nižší hodnotou LTV. Obvykle vám nebankovní společnost poskytne úvěr maximálně do 50 až 70 procent odhadované ceny nemovitosti. Odhad nemovitosti se přitom může od aktuální tržní ceny výrazně lišit.
Příklad: Pan Novotný uvažuje o nebankovní hypotéce. Jako zástavu může nabídnout vlastní byt, jehož tržní cena se při aktuální situaci na trhu pohybuje okolo 2,5 milionu korun. Nebankovní společnost nabízí nebankovní hypotéky ve výši 50 % LTV. Pokud by nebankovní společnost odhadla cenu bytu na dva milionu korun, získal by pan Novotný nebankovní hypotéku ve výši jeden milion korun.
Prodej nemovitosti zatížené nebankovní hypotékou
Jak ukazuje příklad výše, nebankovní hypotéky jsou ve většině případů velmi nevýhodné. Nejenže hodnota zástavy výrazně převyšuje skutečnou tržní cenu nemovitosti, ale navíc zaplatíte také velmi vysoký úrok. S úrokovými sazbami pod 10 procent nepočítejte. S komplikacemi je potřeba počítat i v případě prodeje nemovitost zatížené nebankovní hypotékou.
Jak nahlížejí banky na zástavní právo nebankovní společnosti?
Nebankovní společnosti podmiňují poskytnutí úvěru zástavou nemovitost. V případě sjednání zástavního práva nelze bez souhlasu zástavního věřitele jakkoliv manipulovat s nemovitostí na katastru. Nelze například přidávat zástavní právo, přepisovat vlastníka a podobně. Častým problémem bývá vyčíslení dlužné částky s potřebnými nároky. Většina bank neumí vyplatit zástavní právo nebankovní společnosti, proto takové nemovitosti ani nechtějí financovat.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Výmaz zástavního práva nebankovní společnosti může být složitý i pro kupující, kteří budou platit celou kupní cenu za nemovitost v hotovosti. Výmaz si totiž může vyžádat advokátní úschovu finančních prostředků, což je časově, právně i finančně náročnější.
Pokud máte na výběr, upřednostněte před nebankovní hypotékou raději americkou hypotéku od některé z českých bank. Hypoteční specialisté hyponamiru.cz vám pomohou najít cestu, jak se nebankovnímu sektoru zcela vyhnout.