Na hypotečním trhu dominují tříleté fixace

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Hypoteční novinky

Tříleté fixace se staly dominantní na hypotečním trhu, v listopadu s podílem přes 70 %.

19.12.2023 | Daniela Opletalová | 2 minuty k přečtení

V listopadu 2023 se na hypotečním trhu výrazně prosadily tříleté fixace. Jejich podíl dosáhl 70,3 %, což je značný nárůst oproti začátku roku, kdy byly pod deseti procenty a pětileté fixace dominovaly trhu s podílem 25,4 %. Tento obrat lze přičíst konkurenceschopnosti kratších fixací v průběhu roku, což vedlo k jejich preferenci ze strany klientů. Tato změna v náklonnosti klientů má kořeny v očekávání dalšího snižování sazeb, což by jim umožnilo rychleji se zbavit vyšších současných sazeb.

V tomto kontextu hraje roli také nedávná novela zákona, která upřesňuje podmínky pro předčasné splacení hypotéky. Ačkoliv schválená sankce za předčasné splacení (0,25 % z předčasně splacené částky za každý započatý rok do konce fixace, maximálně však 1 %) je mírnější, než se očekávalo, očekává se, že i nadále bude ovlivňovat rozhodování klientů směrem k preferenci kratších fixací.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.