Konec výhodných hypoték?
Česká národní banka chce zlikvidovat stoprocentní hypotéky. Výhodný úvěr jste si mohli sjednat jen do konce března. Poté, co Česká národní banka v uplynulém roce vydala doporučení bankám omezit poskytování stoprocentních hypotečních úvěrů, se rozhodla přitvrdit. Hypoteční úvěry do 100 % výše hodnoty nemovitosti tak už nebude možné získat. Co to znamená pro běžné klienty?
Chcete-li získat výhodnou hypotéku, vyplatí se využít stávajících podmínek a úvěr si sjednat ještě do konce března. Od dubna totiž žadatelé o hypotéku nemohou při koupi nemovitosti počítat jen s poskytnutým úvěrem od banky, ale potřebují vlastní počáteční kapitál.
Od října 2016 vydala ČNB bankám doporučení poskytovat úvěry do výše 95 % hodnoty nemovitosti. Od letošního dubna toto doporučení spadá už jen do výše 90 % hodnoty nemovitosti.
Z bankovních databází je však patrné, že s vlastními zdroji při financování hypotéky v minulých letech počítalo i tak okolo 40 % klientů bank.
Nemám úspory, dosáhnu na hypotéku?
Praxe v poskytování hypoték s vyšší hodnotou nebude tak černá. Myslet dopředu se vyplatí a bezesporu je výhodné mít vlastní kapitál. Pokud však nemáte možnost použít peníze ze stavebního spoření, ani možnost půjčky v rámci rodiny, i pro vás se najde řešení.
Žadatelé bez vstupních prostředků jen budou muset vyvinout při hledání výhodné nabídky větší kreativitu. Abychom vám výběr výhodného úvěru ulehčili, připravili jsme pro vás aktuální srovnání hypoték na trhu. Místo trávení hodin na webech nebo pobočkách bank stačí použít hypoteční kalkulačku.
Nejčastějším řešením je spolufinancování hypotéky například ještě spotřebitelským úvěrem na bydlení. Tato praxe je poměrně běžná a z hlediska lukrativnosti investice do nemovitosti se vám stále vyplatí. Hodnota nemovitosti nebude totiž po dobu splácení padat, naopak poroste.
Co to znamená pro banky?
Bankovní domy se tak od dubna budou podřizovat nařízení České národní banky, jímž jim přesně určuje, jaký objem hypoték nad 80 % hodnoty nemovitosti mohou poskytovat. V praxi to tedy také bude znamenat, že budou moci poskytovat úvěry pouze do výše 90 % hodnoty nemovitosti. Úvěry s hodnotou nad 90 % považuje ČNB za rizikové a po bance bude požadovat vyšší kapitálové zajištění.