Investiční byt si můžete pořídit i na horách

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Poptávka po investičních bytech na českých horách roste. Majitelé těchto nemovitostí využívají byty k vlastní rekreaci i krátkodobému pronájmu. Doba návratnosti investice se odvíjí od obsazenosti pronajímaného bytu. Vyplatí se investice do bytu na horách?

30.06.2021 | Roman Müller

Obsah článku

Ani pandemie koronaviru neodradila Čechy od nákupu investičních bytů. V poslední době evidují realitní makléři rostoucí zájem o apartmány v blízkosti horských středisek. Příkladem mohou být Krkonoše, kde developeři dokončují několik desítek nových bytů. Kromě solidních příjmů z krátkodobého pronájmu turistům slibují tyto investice zhodnocení v podobě růstu tržní ceny nemovitosti. Příjemným bonusem pro majitele těchto bytů je, že je mohou po část roku využívat k vlastní rekreaci. Novostavby s investičními byty v posledních letech vyrůstají nejen v Krkonoších, ale také například v Jizerských horách, Jeseníkách, na Šumavě nebo v Orlických horách. 

Zájem o pronájem apartmánů na horách roste

Pokud uvažujete o pořízení investičního bytu v blízkosti hor, zajímejte se o vybavenost dané oblasti. Velmi dobře se pronajímají apartmány v sousedství středisek, která nabízí bohaté sportovní vyžití v zimní i letní sezóně. Pro návštěvníky hor je rovněž velmi důležitá dojezdová vzdálenost do lyžařského centra, dostupnost obchodů, restaurací a dalších služeb v místě ubytování. Při výběru vhodného bytu k investici také zvažte, jaké jsou plány budoucího rozvoje horského střediska. Rozšiřování počtu sjezdových tratí, moderní lanové dráhy, investice do umělého zasněžování nebo nová stezka v korunách stromů zvyšuje atraktivitu dané oblasti. 

Novostavby poskytují vysokou kvalitu ubytování

Nároky na kvalitu ubytování ze strany českých i zahraničních turistů stále rostou. Ke krátkodobému pronájmu jsou ideální plně vybavené byty ve vysokém standardu. Při nákupu nového investičního bytu od developera se zajímejte o to, do jaké míry můžete uzpůsobit finální podobu interiéru bytu vašim potřebám. U bytů ve fázi výstavby si můžete obvykle sami vybrat například formát, barvu a dekor podlahových krytin a obkladů, provedení a barvu interiérových dveří i veškeré sanitární a koupelnové vybavení. Při výběru investičního bytu jsou důležité i náklady spojené s provozem nemovitosti. Zajímejte se tedy energetickou náročnost celé budovy. Účet za energie sníží například kvalitní zateplení budovy a využití zelených zdrojů energie. 

O době návratnosti investice rozhodne obsazenost

Každý majitel investičního bytu se zajímá o návratnost své investice. Jako u každé jiné nemovitosti generují investiční byty v horských oblastech dva typy příjmů, a to pravidelný příjem z pronájmu (pozn. krátkodobého či dlouhodobého) a jednorázový příjem z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou bytu. Od příjmů je ovšem třeba odečíst i veškeré výdaje v podobě plateb za spotřebované energie a služby, výdaje za veškeré opravy, platby daní a v případě využití hypotéky i veškeré splátky sjednaného úvěru. Cílem investorů je, aby se celá investice zaplatila „sama“ z příjmů z pronájmu. 

Příklad: Krátkodobý pronájem apartmánu ve Vrchlabí pro čtyři osoby na týden (pozn. dva dospělí a dvě starší děti) vyjde v hlavní sezoně na 16 000 korun a mimo hlavní sezonu na 12 000 korun. Majitel tohoto apartmánu nabízí nemovitost k pronájmu po dobu 44 týdnů v roce (pozn. hlavní zimní a letní sezóna má 20 týdnů, vedlejší sezona trvá 24 týdnů). Zbývajících osm týdnů v roce využívá apartmán k vlastní rekreaci. Hrubé příjmy z pronájmu bez započítání nákladů na financování koupě nemovitosti (splátek hypotéky) a provozních výdajů ilustruje následující graf.

Čistý výnos po zohlednění skutečných výdajů

Kupní cena třípokojového apartmánu byla 6 600 000 korun. Majitel investoval z vlastních zdrojů 1 980 000 korun a zbytek dofinancoval pomocí hypotéky (pozn. splatnost 25 let, úroková sazba 2,3 %). Graf níže ilustruje vývoj čistého výnosu z této nemovitosti při různé míře obsazenosti. 

Od ročních příjmů byly odečteny následující výdaje: splátky hypotéky ve výši 243 168 Kč/rok a náklady spojené s provozem nemovitosti ve výši 60 tisíc korun za rok.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.