Hypotéku v Praze nezíská třetina žadatelů

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Po zpřísnění podmínek pro získání hypotéky v říjnu minulého roku už jednotlivci s nižšími příjmy nemusí na hypotéku dosáhnou. V Praze podle aktuální statistiky hyponamiru.cz nesplní podmínky pro získání hypotéky přibližně třetina zájemců. Z celé České republiky jsou naopak při získávání hypotéky nejúspěšnější žadatelé z Ústeckého a Pardubického kraje.

01.07.2019 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Po zpřísnění podmínek pro získání hypotéky v říjnu minulého roku už jednotlivci s nižšími příjmy nemusí na hypotéku dosáhnou. V Praze podle aktuální statistiky hyponamiru.cz nesplní podmínky pro získání hypotéky přibližně třetina zájemců. Z celé České republiky jsou naopak při získávání hypotéky nejúspěšnější žadatelé z Ústeckého a Pardubického kraje.

Při schvalování žádosti o hypotéku hodnotí banky řadu parametrů. Zajímají se například o věk, rodinný stav, výši a stabilitu příjmů, dosavadní platební morálku, výši výdajů, vlastních úspor a v neposlední řadě také o technický stav a cenu zastavované nemovitosti v dané lokalitě.

Jedním z klíčových parametrů je výše čistého příjmu žadatele a jeho celkové zadlužení. K získání hypotéky podle nových pravidel platných od října roku 2018 musí žadatel vydat na splátky všech svých dluhů nejvýše 45 % měsíčního čistého příjmu. Tento parametr je označován zkratkou DSTI. Současně je ale nutné splnit i druhou podmínku – výše dluhu žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (parametr DTI).

Infografika: Procento neúspěšných žadatelů o hypotéku v jednotlivých krajích České republiky

Zdroj: hyponamiru.cz – statistika z poptávek 2378 zájemců o hypotéku na portále hyponamiru.cz. Lidé, kteří nesplní jednu nebo obě dvě podmínky pro získání hypotéky (DTI, DSTI)

Prodavač v Praze získá hypotéku stěží

V současné době si například prodavač v pražských potravinách vydělá přibližně 25 tisíc korun hrubého, což v případě bezdětné osoby odpovídá čisté mzdě 19 295 korun. Pokud by zaměstnance na této pozici uvažoval o pořízení staršího bytu v panelovém domě o 60 metrech čtverečních, musí si při současných cenách v Praze zajistit alespoň 3,8 milionu korun. Při úrokové sazbě hypotéky 2,9 %, splatnosti 25 let a bez dalších závazků v podobě splátek jiných úvěrů a půjček může dosáhnout na hypotéku ve výši 1,8 milionu korun. Pro výpočet přesné částky je vhodná hypoteční kalkulačka. Byt v Praze si lidé s čistým příjmem okolo 19 tisíc pořídí pouze tehdy, pokud mají naspořeno alespoň dva miliony korun. Úspory v takové výši ale nemá zdaleka každý. „Podle našich statistik jsou z celé České republiky nejméně úspěšní žadatelé o hypotéku v Praze. Alespoň jednu z nutných podmínek pro získání hypotéky (DTI, DSTI) nesplní přibližně třetina žadatelů. Je to dáno tím, že byty a domy jsou v hlavním městě oproti zbytku republiky dražší a lidé potřebují vyšší hypotéky, na které jim nestačí příjmy. V uplynulých letech také rostly ceny nemovitostí vyšším tempem než výdělky,“ vysvětluje důvody horší úspěšnosti pražských žadatelů o hypotéku Lukáš Komínek, analytik portálu hyponamiru.cz.

Výhodnější postavení při schvalování hypotéky mají Pražané s nadprůměrnými příjmy. Kdo si vydělá měsíčně alespoň 35 tisíc korun čistého, může dosáhnout při úrokové sazbě 2,9 % a splatnosti 25 let na hypotéku ve výši 3,3 milionu korun. S pomocí takto vysoké hypotéky si již menší byt v Praze pořídíte.

Mimo hlavní město jsou nemovitosti dostupnější

O něco dostupnější bydlení mají například Brňané. Oproti Praze zaplatíte ve druhém největším městě v zemi za starší panelový byt o 60 metrech čtverečních přibližně o milion korun méně. Vzhledem k tomu, že Brno poskytuje dostatek pracovních příležitostí a solidní platy, byt na hypotéku není nesplnitelný sen. „V Jihomoravském kraji nesplní alespoň jednu ze dvou zmíněných podmínek pro získání hypotéky přibližně čtvrtina žadatelů. Zdaleka nejúspěšnější jsou ale podle našich dat při schvalování hypoték lidé Ústeckého kraje, kde „neprojde“ pouze 15 % žadatelů. Vysoké procento úspěšnosti při schvalován hypoték mají také lidé z Pardubického kraje, kde 83 % zájemců splní obě nutné podmínky,“ říká k aktuální situaci na trhu hypoték Lukáš Komínek, analytik portálu hyponamiru.cz.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.