Úrokové sazby hypoték v roce 2019

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Ani v roce 2019 se růst cen nemovitostí v Česku nezastavil. Přísnější podmínky pro získání hypotéky spolu s vysokými cenami nemovitostí se podepisují na nižší poptávce po úvěrech na bydlení. I když banky snižovaly úrokové sazby a nabízely speciální akce, zájem o hypotéky byl oproti minulému roku nižší.

25.10.2019 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Ani v roce 2019 se růst cen nemovitostí v Česku nezastavil. Přísnější podmínky pro získání hypotéky spolu s vysokými cenami nemovitostí se podepisují na nižší poptávce po úvěrech na bydlení. I když banky snižovaly úrokové sazby a nabízely speciální akce, zájem o hypotéky byl oproti minulému roku nižší.

V posledních třech letech byl zájem Čechů o vlastní bydlení enormní. Vysoká poptávka po bytech, rodinných domech i pozemcích zvedla ceny nemovitostí o desítky procent. Například za šedesátimetrový byt v Praze jste na začátku roku 2017 zaplatili přibližně 3,3 milionů korun. V polovině letošního roku by vás stejný byt vyšel na více než pět milionů korun. Podle propočtů České národní banky jsou současné ceny bytů nadhodnocené a nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné. Lidé ovšem byty a domy stále kupují.

Pesimistické odhady se nenaplnily

Ještě před začátkem roku 2019 se někteří analytici obávali nejhoršího. Úrokové sazby hypoték porostou, ceny nemovitostí budou padat, čeká nás krize, lidé ztratí práci a nebudou mít z čeho splácet hypotéky… To jsou jen některé černé scénáře, o kterých jste se mohli v médiích dočíst. Naštěstí se nic z toho nenaplnilo. Úrokové sazby hypoték totiž po většinu roku klesaly, ceny nemovitostí dále mírně rostly a nezaměstnanost se stále držela na historickém minimu. Nejdražší byly hypotéky v únoru, kdy se průměrná sazba vyšplhala na hodnotu 2,82 %. V následujících měsících banky sazby snižovaly a v srpnu se dostaly až na 2,61 %.

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték v roce 2019

MěsícLedenÚnorBřezenDubenKvětenČervenČervenecSrpen
Úroková sazba v %2,792,822,802,762,752,712,652,61
Hyponamíru.cz2,732,762,622,662,662,552,542,46

Zdroj: ČNB, Hyponamíru.cz

TIP: Nevíte, jaké jsou aktuální úrokové sazby hypoték v roce 2019? Využijte bezplatnou službu Hlídač hypotéky. Kromě aktuálních sazeb hypoték vás včas upozorníme na blížící se konec fixace hypotéky či možnost složení mimořádné splátky.

Zvýší Česká národní banka úrokové sazby?

Bankovní rada České národní banky rozhoduje o nastavení základních úrokových sazeb osmkrát do roka. Od výše základní úrokové sazby se odvíjí také úročení hypoték. Od ledna do září letošního roku zvyšovala Česká národní banka základní úrokové sazby pouze jednou. V květnu vzrostla dvoutýdenní repo sazba o 25 bazických bodů na 2 %. Toto zvýšení se ovšem do úrokových sazeb nepromítlo. Banky se totiž v silné konkurenci snažily získat zájemce o hypotéku a úrokové sazby mírně klesaly. První banky mírně zvyšovaly úrokové sazby teprve na začátku října. Komerční banka a UniCredit Bank zvýšily sazby o 0,2 procentního bodu, Česká spořitelna a Raiffeisenbank o 0,1 procentního bodu.

Česká národní banka usiluje o zákonnou pravomoc určovat horní hranice ukazatelů LTV, DTI a DSTI. V současné době je maximální hranice ukazatele LTV (pozn.: poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zástavy) 90 %. Banky by nadále neměly poskytovat hypotéky, u nichž celková výše dluhu překročí devítinásobek čistého ročního příjmu zájemce o úvěr (ukazatel DTI). Současně také nesmí překročit měsíční splátky všech úvěrů včetně hypotéky 45 % čistého měsíčního příjmu domácnosti (DSTI).

Kde sledovat vývoj úrokových sazeb hypoték

Zájemci o hypotéku s oblibou sledují aktuální výši úrokových sazeb. Pokud uvažujete o nové hypotéce nebo vás čeká refinancování, oslovte rovnou hypoteční specialisty, kteří mají přístup k aktuálním sazbám všech bank na trhu. K rychlému porovnání nabídek můžete využít také naši hypoteční kalkulačku. Informace o úrokových sazbách hypoték v médiích berte s rezervou. Zveřejňovány jsou totiž nejčastěji sazby, za které se nabízely hypotéky v předchozím měsíci.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.