Hypotéka na nebytový prostor

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Vyhlédli jste si pěknou půdu, nevyužívané sklepní prostory v domě nebo rovnou celé patro bývalého průmyslového objektu a chcete si nebytový prostor přestavět k vlastnímu bydlení? Pořízení i rekonstrukci těchto nemovitostí můžete financovat pomocí americké hypotéky. Poradíme vám jak financovat nebytový prostor.

27.09.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Naprostá většina Čechů si ke svému bydlení pořídí klasický byt nebo rodinný dům. Najdou se ovšem i tací, kteří hledají netradiční prostory, a přetváří je na originální obydlí. Zajímavý byt může vzniknout například v nevyužívané průmyslové budově, škole, ve sklepním prostoru nebo dokonce na místě bývalých veřejných toalet. I když pořízení těchto prostor nemusí vyjít draho, jejich následná rekonstrukce bývá zpravidla finančně velmi nákladná. Jakým způsobem je možné financovat pořízení nebytového prostoru a jeho následnou rekonstrukci a rekolaudaci na bytovou jednotku?

TIP: Vyhlédli jste si nemovitost k vlastnímu bydlení a hledáte vhodnou hypotéku? Srovnejte si aktuální nabídky hypotéky pomocí online hypoteční kalkulačky hyponamiru.cz.

Financování koupě nebytového prostoru

Pokud jste si vyhlédli zajímavý nebytový prostor vhodný k přestavbě na bydlení, zřejmě se hned na začátku nevyhnete otázce financování nákupu této nemovitosti. Špatnou zprávou je, že pouze na koupi nebytového prostoru není možné využít klasickou účelovou hypotéku. Tento typ úvěru je totiž možné získat pouze na financování nemovitostí, které jsou určeny k vlastnímu bydlení.

K financování koupě nebytového prostoru ovšem můžete využít americkou hypotéku. V tomto případě se neobejdete bez standardní zástavy například v podobě vlastního bytu, rodinného domu, stavebního pozemku či jiné bankou akceptované nemovitosti určené k bydlení. Pokud žádnou nemovitost vhodnou k zástavě nevlastníte, můžete využít neúčelový spotřebitelský úvěr. Oproti hypotékám je třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou, kratší splatností a omezenou výší úvěru.

Nebytový prostor jako součást bytového prostoru

Šanci na získání účelové hypotéky na pořízení nebytového prostoru máte pouze za podmínky, že je tento nebytový prostor z menší části (pozn. 49 % a méně) součástí bytového prostoru. Důležité také je, aby odhadce doporučil takovou nemovitost do zástavy. Pokud ji odmítne, nezbývá než využít jiný zdroj financování.

Přestavba nebytového prostoru na bytový

Pokud potřebujete peníze na přestavbu nebytového prostoru na bytový, můžete využít klasickou účelovou hypotéku. Většinou banky požadují, aby si klient vzal 100 % prostředků na rekonstrukci z banky. Poskytovatel hypotéky chce mít totiž jistotu, že k rekonstrukci skutečně dojde a podaří se v plánovaném rozsahu tak, aby se mohl objekt změnit na objekt k bydlení. 

Při sjednávání hypotéky banky také vyžadují potvrzení, že se daný objekt bude dát rekolaudovat na objekt k bydlení, aby mohl být záměr schválen jako účelová hypotéka na bydlení. Některé lokality totiž neumožňují potřebnou rekolaudaci, poté na tento záměr nelze schválit účelovou hypotéku nebo se musí řešit výjimka s bankou.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.