Splatnost hypotéky 40 let? Víme, jaké jsou podmínky

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Hypotéka na 40 let

Zejména mladí lidé do 35 let ocení delší splatnost hypotéky. Prodloužením doby splatnosti si totiž mohou výrazně snížit výši měsíční splátky. Některé banky chtějí přilákat mladé zájemce o úvěr na bydlení a nabízí nadstandardní dobu splatnosti 40 let. Přečtete si, jaké jsou podmínky hypoték s dlouhou splatností.

16.12.2019 | Veronika Hegrová | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Zejména mladí lidé do 35 let ocení delší splatnost hypotéky. Prodloužením doby splatnosti si totiž mohou výrazně snížit výši měsíční splátky. Některé banky chtějí přilákat mladé zájemce o úvěr na bydlení a nabízí nadstandardní dobu splatnosti 40 let. Přečtete si, jaké jsou podmínky hypoték s dlouhou splatností.

Ceny nových i starších nemovitostí zejména v Praze, Brně a Ostravě jsou již natolik vysoké, že se stávají pro stále více mladých Čechů nedostupné. Například na pořízení šedesátimetrového bytu v Praze dnes budete potřebovat okolo 5,5 milionu korun. Pokud se rozhodnete financovat jeho nákup 80% hypotékou, budete potřebovat od banky 4,4 milionu korun. Abyste získali hypotéku, musíte si ročně vydělat minimálně 489 000 korun čistého (40 750 korun měsíčně). Takto vysoký příjem ovšem mladí lidé na začátku pracovní kariéry většinou nemají. Některé banky přicházejí s řešením v podobě prodloužené doby splatnosti až na 40 let.

TIP: Pomocí online hypoteční kalkulačky hyponamiru.cz jednoduše porovnáte nabídky hypoték jednotlivých bank. Pokud se vám některá nabídky bude líbit, do 24 hodin získáte předschválenou nabídku hypotéky.

Kolik času máte na splacení hypotéky?

Čím dříve si sjednáte hypotéku, tím více času máte na její splacení. Banky si individuálně určují maximální věkovou hranici pro splacení hypotéky. Nejvyšší výstupní věk aktuálně nabízí Wüstenrot hypoteční banka, a to 75 let. Ostatní banky na trhu vyžadují splacení hypotéky nejpozději do 65 až 70 let. Češi si podle statistik nejčastěji sjednávají hypotéky se splatností 25 až 30 let. Pokud si stihnete vyřídit hypotéku do 35. narozenin, nebudete mít se získáním hypotéky s delší dobu splatnosti žádný problém.

Příklad: Zvolená doba splatnosti ovlivňuje výši měsíční splátky. Tabulka níže ukazuje, jak se mění výše měsíční splátky 80 % hypotéky ve výši 2,7 milionu korun při době splatnosti 20, 30 a 40 let.

Doba splatnosti20 let30 let40 let
Měsíční splátka13 887 Kč10 211 Kč8 420 Kč

Poznámka: Nejvýhodnější úroková sazba od hyponamiru.cz 2,17 % v době žádosti o hypotéku

Podmínky hypotéky na 40 let

Letos v říjnu představila finanční skupina Wüstenrot hypotéku pro mladé s nadstandardní dobou splatnosti 40 let. Určena je pro lidí do 35 let a splácet ji lze až do 75 let. Zájemci mohou získat hypotéku až do výše 90 % LTV při splnění parametrů DTI a DSTI. Při schvalování hypotečního úvěru se splatností delší než 31 let bude vaše bonita posuzována na splátku odpovídající třiceti letům splácení. Prodlouženou dobu splatnosti je možné využít u produktů Hypotéka pro vlastní bydlení, Hypotéka REFIN a Hypotéka dopředu. Čtyřicetiletou dobu splatnosti aktuálně nabízí i hypotéky od mBank a Hypoteční banky.

Poskytovatelé hypoték se drží doporučení ČNB

Před sjednáním hypotéky si rozmyslete, do jakého věku chcete hypotéku splácet. Ideální je, pokud úvěr na bydlení splatíte pět až deset let před dosažením důchodového věku. Podle aktuálního doporučení České národní banky (ČNB) by neměla doba splatnosti hypotéky přesahovat horizont ekonomické aktivity člověka a životnosti hypotéky. Současně by celková doba splatnosti hypotéky neměla být delší než 30 let.

Veronika Hegrová
Vedoucí obchodu
Veronika Kráčmar Hegrová vede v hyponamíru obchodní tým hypotečních specialistů. Její znalosti a zkušenosti předává nejen svým kolegům, ale i vám.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.