Hypotéka a poplatky

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Byť nás při sjednávání hypotéky zpravidla zajímá především její úrok, neměl by být tím jediným atributem, podle něhož se budete rozhodovat.

20.09.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Byť nás při sjednávání hypotéky zpravidla zajímá především její úrok, rozhodně by neměl být tím jediným atributem, podle něhož se budete rozhodovat. Na co dalšího si dát pozor poradí HYPOnaMÍRU.

Poplatky, kam se podíváš

V potaz byste měli brát také více čí méně skryté poplatky. Předně to může být ten za vyřízení úvěru. Pro řadu lidí to možná bude ten jediný, na který si vzpomenou, ačkoli je jich rozhodně více. Podle nastavení každé jednotlivé instituce může tento poplatek dosahovat až 0,8 %, přičemž pokud si potřebujete půjčit vyšší částku, strop mívá nastaven i tento poplatek. Přestože je tak trochu první na řadě, rozhodně v tom není sám.

Nezbytností je také poplatek za odhad nemovitosti. Bez něj hypotéku prostě nedostanete, neboť musí být zajištěna právě onou nemovitostí. Je tedy nutné znát její cenu, aby se dalo jednoznačně určit, jakou maximální částku si můžete od banky půjčit. Ta si potom pozve odhadce, který dotyčnou hodnotu domu či bytu vyčíslí. Přestože se jedná primárně o úkon sloužící potřebám banky, za tuto službu většinou naúčtuje jakožto žadateli poplatek právě vám, přičemž jeho výše sahá do několika tisíc korun.

S poplatkem za čerpání úvěru se sice setkat nemusíte, protože se bez něj obejdete, pokud si hypotéku vyčerpáte naráz. Ale u některých bank se objevuje také. Některé přistupují k řešení kompromisnímu a účtují ho až tehdy, pokud úvěr čerpáte poněkolikáté.

Překvapit vás může ještě další výdaj – správa úvěru. Klientsky přívětivé jsou opět pouze některé banky, jiné vám poplatek za správu úvěru naúčtují. To vlastně znamená, že budete muset každý měsíc platit danou částku (pohybuje se většinou v řádech stokorun) po celou dobu, kdy vaše hypotéka běží. Pokud si myslíte, že jde o malou a zanedbatelnou částku, zkuste přičíst také poplatek za vedení osobního účtu, který banky vyžadují zřídit pro odesílání splátek, a v neposlední řadě poplatek za vedení úvěrového účtu. Když si zmíněné “drobné” poplatky vynásobíte počtem měsíců těch let, kdy budete hypotéku splácet, možná budete zaskočeni.

Jakmile budou vyřešeny formality kolem hypotéky a kýžená nemovitost se přiblíží do vašeho vlastnictví, ještě než vám bude říkat pane, čeká vás rovněž poplatek za vklad do katastru nemovitostí, a to hned dvakrát – jednou za vklad zástavní a hned poté i kupní smlouvy.

Někdy je poměrně složité zorientovat se v tom, o kolik se vlastně při hypotéce přeplatíte. Porovnat hypotéky s naším systémem není vůbec složité – stačí vyplnit formulář a je to, nic neskrýváme – zobrazíme bez příkras všechny produkty jednotlivých bankovních institucí.

Klidné spaní s pojištěním

Poplatky ovšem nejsou to jediné, co může výslednou cenu hypotéky navýšit. Tím dalším jsou různá pojištění. Předně hovoříme o pojištění nemovitosti, které je povinné a zajišťuje, že jakékoli škody nesníží její hodnotu.

Tím dalším je pojištění schopnosti splácet, které by vás mělo chránit v případě ztráty zaměstnání, vážného onemocnění, případně i smrti. Řada bank je vám na toto konto pak ochotna nabídnout i výhodnější úrokovou sazbu, ovšem je potřeba propočítat, jestli se vám tím hypotéka neprodraží více než by bylo nutné, jinými slovy, jestli je při sjednaném pojištění sleva na úrokové sazbě dostatečně velká při zvážení výše platby za pojištění. Kvůli vysoké ceně a také kvůli nevýhodným pojistným podmínkám, které následně pojistné plnění nezajistí, jsou finanční poradci spíše nakloněni tomu, aby si klienti nechali zřídit samostatné životní pojištění.

Proto finanční experti odhadují, že je vhodné mít rezervu zhruba ve výši 1 % z celkové částky úvěru. A samozřejmě pečlivě vybírat. Řiďte se podle RPSN neboli roční procentní sazby nákladů. Tento ukazatel oněmi procenty sděluje, jak vysoký podíl z dlužné částky zaplatíte ročně.

Jestliže se na trhu s bankovními produkty přece jen nezorientujete, pomoci najít tu správnou hypotéku, šitou na míru, vám může hypoteční specialista z týmu HYPOnaMÍRU. A nejen to – pokud se svěříte našemu týmu profesionálů, máte reálnou šanci, že se téměř všem zmíněných poplatků elegantně vyhnete!

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Jak funguje hypotéka na jednoho z manželů

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

Hypotéku si může sjednat pouze jeden z manželů. Objevte výhody, rizika a podmínky tohoto řešení a zjistěte, jak ovlivní vaše společné jmění i rodinný majetek!
Roman Müller | 09.10.2024
3 minuty k přečtení
Odchod do důchodu a kdy do něj půjdete

Odchod do důchodu: Kdy do něj půjdete?

Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit?
Roman Müller | 07.10.2024
7 minut k přečtení
ČNB

Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb: Dopad na ekonomiku

Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny…
Pavel Pohanka | 27.09.2024
2 minuty k přečtení
Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí…
Roman Müller | 27.09.2024
4 minuty k přečtení
Pojištění nemovitosti a domácnosti - jak si zajistit bezpečnost

Jak pojistit bydlení, abyste byli v bezpečí

Vichřice, požár nebo krádež kola z garáže – to vše může způsobit škody na vašem majetku. Řešením je pojištění, které vás ochrání před finančními ztrátami.
Roman Müller | 25.09.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.