Co je a k čemu se využívá "Předhypoteční úvěr"

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %

Předhypoteční úvěr se řadí ke krátkodobým účelovým úvěrům. Kdy ho můžeme využít a jaký je rozdíl mezi ním a klasickou hypotékou si povíme s HYPOnaMÍRU na následujících řádcích.

09.12.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Co je předhypoteční úvěr

Základním rozdílem mezi úvěrem předhypotečním a tím běžným, hypotečním je ten, že u předhypotečního úvěru nefunguje zástavní právo. Proto si jej můžete vzít i tehdy, kdy nemáte možnost zastavit nemovitost. Typickým příkladem může být například pořizování družstevního bytu, případně dřevostavby. Jakmile to možné bude, tento úvěr se jednoduše transformuje na hypotéku. Nejdříve je tedy nutné sepsat smlouvu o budoucí hypotéce, se kterou předhypoteční úvěr následně splatíte. Jiným způsobem totiž jeho financování není ani možné. Tato skutečnost předznamenává i jistou nevýhodu tohoto řešení, nemůžete totiž využít žádné vlastní finanční prostředky. Zpravidla byste měli dodržet lhůtu dvanácti měsíců, během nichž se zavazujete, že nemovitost potřebnou k zastavení budete mít. Pokud se nepodaří tuto podmínku naplnit, banka začne celou situaci řešit. Bude požadovat doplacení úvěru, v krajním případě celá situace může vygradovat až do uvalení exekuce na žadatele.

K čemu slouží a jaké jsou podmínky

Uplatnit tento typ úvěru můžete nejen na vlastní nákup nemovitosti, ale také například na její rekonstrukci. Další podmínky se u jednotlivých bank liší – u některých musíte úvěr i tak mít zajištěn například pozemkem, jinde se tato podmínka neobjevuje. Každopádně musíte prokázat dostatečný příjem. Obdobně to platí i pro ručitele. Závisí však vždy na konkrétní bance, jak si nastaví parametry svého úvěru, ručitel tedy může i nemusí být vyžadován.

Jak funguje jeho čerpání v praxi

Jakmile máte vyřízeny nezbytné formality a začnete čerpat tento úvěr, platíte pouze úroky. Úroková sazba se rovněž od standardní hypotéky liší. Zpravidla bývá vyšší, dosahuje výše zhruba 6 až 8 %, ale také je stabilní, v průběhu čerpání se nikterak nemění, byť tomu tak není vždy. Přičemž u rekonstrukcí je možné si dobu jeho splácení prodloužit až na dva roky, ale ne déle. Vzhledem k takto krátkému intervalu by úroky proto neměly být stěžejním kritériem při rozhodování. Spíše byste se měli zaměřit na podmínky následné hypotéky, a podle toho si vybrat, u které banky o ni budete žádat.

Po ukončení předhypotečního úvěru začínáte následně platit jistinu hypotéky. Což odkrývá druhý nedostatek této možnosti – financování nemovitosti tak stojí ve výsledku více. Maximální výše předhypotečního úvěru zpravidla nebývá nijak limitována. Půjčit si mnohdy lze až do výše 100 % hodnoty zastavené nemovitosti. Minimální výše se strop dotýká rovněž, většinou platí, že si musíte půjčit alespoň 200 000 až 300 000 Kč. V ČR jej navíc dosud neposkytují všechny banky, vůbec poprvé se u nás předhypoteční úvěry objevily coby novinka zhruba okolo roku 2006.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 472 recenzí

Nepřehlédněte

Nepřehlédněte

100% hypotéka a jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

Získat hypotéku bez úspor je možné, ale nese to rizika. Zjistěte, jaké máte možnosti a na co si dát pozor při financování nemovitosti bez hotovosti.
Roman Müller | 25.03.2025
7 minut k přečtení
Hypotéka po insolvenci - jak zvýšit šance na schválení

Hypotéka po insolvenci: Jak zvýšit šance na schválení

Banky při schvalování hypotéky pečlivě prověřují vaši finanční historii a nesplacené dluhy jsou překážkou pro získání úvěru. Poradíme vám, jak zvýšit šanci na hypotéku i po insolvenci.
Roman Müller | 24.03.2025
7 minut k přečtení
Pravidla a podmínky pro hypotéky v roce 2023. Co se změnilo?

Pravidla a podmínky pro hypotéky 2025

Česká národní banka nastavuje limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Aktuálně je pro banky závazná pouze horní hranice ukazatele LTV. Přečtěte si, jaké podmínky musíte splnit pro bezproblémové získání hypotéky…
Roman Müller | 19.03.2025
3 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

ČS zlevňuje hypotéky: Nižší sazby a výhodnější LTV

Česká spořitelna snížila od 14.3.2025 úrokové sazby hypoték a Americké hypotéky o 0,1 % p.a. Nabídka začíná na 4,89 % p.a. (s LTV do 80 %).
Pavel Pohanka | 14.03.2025
1 minuta k přečtení
Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy nejvýhodnější - jak ji poznat

Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy ta nejvýhodnější – jak ji poznat?

Při hledání nejvýhodnější hypotéky nestačí sledovat pouze úrokovou sazbu. Důležité jsou i další poplatky spojené s úvěrem. Na co se při výběru hypotéky zaměřit?
Roman Müller | 12.03.2025
7 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.