CBCB aneb jak nás ovlivňuje minulost

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Chcete požádat o úvěr nebo hypotéku? Měli byste vědět, že před schválením si vás banka pečlivě prověří, zejména z hlediska platební schopnosti. Pojďte se s HYPOnaMÍRU podívat, jak celý proces vlastně funguje.

23.08.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Chcete požádat o úvěr nebo hypotéku? Měli byste vědět, že před schválením si vás banka pečlivě prověří, zejména z hlediska platební schopnosti. Pojďte se s HYPOnaMÍRU.cz podívat, jak celý proces vlastně funguje.

Mezibankovní registry

Od června roku 2002 je v provozu takzvaný mezibankovní registr, provozovaný společností Czech Banking Credit Bureau (CBCB). Úkolem registru je vytvořit aktuální databázi klientů, kteří si v minulosti půjčili od tuzemské instituce peníze. Nezáleží přitom na tom, o jakou finanční výpomoc šlo, zda se jednalo o úvěr, užívání kreditní karty anebo hypotéku. Důležité je, zda byl finanční závazek bez problémů a v termínu splacen.

Princip mezibankovních úvěrových registrů je založen na tom, že banka s jeho pomocí velmi rychle zjistí klientovu platební morálku. Na základě informací z tohoto registru se pak může rozhodnout, jestli úvěr poskytne. Platební morálka pak může společně s dalšími faktory hrát podstatou roli při schvalování hypotéky.

Registr je také užitečný pro notorické “půjčovače”, kteří mohou záznamy v něm využít jako přehled všech závazků.

Pokud ale máte vše v pořádku a finanční závazky z minula nemáte, anebo poctivě splácíte, registr je spíše formalita.

Informace v registru

Registr obsahuje veškeré informace o půjčkách a závazcích poskytnutých bankou, spořitelnou nebo leasingovou společností. Obsahuje kromě osobních údajů také informace o aktuálních závazcích po splatnosti, informace o jednotlivých dlužných částkách a názvy společností, které tyto dluhy evidují. Součástí výpisu je rovněž časová známka, jenž ukazuje, ke kterému datu jsou informace na výpisu aktuální.

Jak zjistím svůj stav v registru

Již na první schůzce se specialisty HYPOnaMÍRU se této problematiky dotkneme a upozorníme klienta na případná rizika a možné zádrhele. Hned od začátku tedy budete vědět, jak si zhruba stojíte a máte tak možnost dořešit všechny prohřešky dříve, než na ně poukáže banka a zamítne Vaši žádost. Myslíte si, že se Vás odstavec výše netýká? To stejné si mysleli i ti, kteří někdy figurovali jako spoluručitelé a neinformovali se, jestli ten, komu ručí, poctivě splácí. Sice reálně nikdy nikomu nedlužili, ovšem registr je nesmlouvavý a komplikace je na světě.

Výpis z registru CBCB je rovněž možné si objednat za poplatek 100 Kč (popř. 200 Kč za za expresní zpracování) z webových stránek www.kolikmam.cz. Za 30 dní od podání a zaplacení žádosti obdržíte výpis z registru elektronicky nebo poštou.

Jak dlouho se záznamy v registru uchovávají

Z registru CBCB se záznamy automaticky odstraňují až po čtyřech letech od zaplacení daného dluhu. Tyto bankovní registry navíc nepotřebují souhlas ke zpracování osobních údajů a snaha o urychlení smazání záznamu je v podstatě bez šance.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.