Soumrak hypoték? Poslední šance bydlet ve vlastním

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

I když v uplynulých týdnech úrokové sazby hypoték skokově rostly, stále je šance získat úvěr na bydlení za méně než tři procenta ročně. V závěru roku se mohou sazby hypotečních úvěrů dostat k hranici čtyř procent. Některé banky se k této hranici přibližují. Povede zdražování hypoték k ochlazení nemovitostního trhu?

26.10.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Ceny nemovitostí i výše úrokových sazeb hypoték bezpochyby výrazně ovlivňují ochotu Čechů investovat do vlastního bydlení. Přestože ceny bytů, rodinných domů i stavebních pozemků v posledních dvou letech výrazně rostly, mnohé zájemce o vlastní bydlení přesvědčily ke koupi nemovitosti právě příznivé úrokové sazby. Nyní se karta obrací a sazby hypoték výrazně rostou. Financování vlastního bydlení hypotékou se prodraží nejen novým žadatelům o úvěr, ale také těm, kterým končí sjednaná doba fixace.

TIP: Uvažujete o koupi nemovitosti a hledáte výhodné financování? Online hypoteční kalkulačka hyponamiru.cz vám pomůže najít nejvýhodnější nabídku na trhu. 

Výprodej hypoték pod tři procenta

Ještě na začátku letošního roku mohli zájemci o hypotéku dosáhnout na velmi výhodnou sazbu 1,59 procenta ročně. Nyní se již úrokové sazby u většiny tuzemských bank přehouply přes hranici tří procent a ukotvují se k hranici 3,5 %. Nejvýraznějším faktorem růstu úrokových sazeb je inflace, která v posledních měsících výrazně zrychlila. Rostoucí ceny v ekonomice se snaží brzdit Česká národní banka, a to zvyšováním vyhlašovaných základních úrokových sazeb. Na růst těchto sazeb musí reagovat i banky poskytující hypotéky.

V současné době dochází k „výprodeji hypoték“ se sazbou pod tři procenta. Stále se totiž najdou banky, které nabízejí hypotéky se sazbami pod touto hranicí. I ty ovšem zanedlouho srovnají krok s konkurencí. A zdá se, že růst sazeb ještě nemusí být u konce. V závěru roku by mohly sazby hypoték atakovat hranici čtyř procent. 

Horší podmínky na další úrokové období

Na horší úrokové podmínky a také vyšší měsíční splátky hypotéky se musí připravit nejen zájemci o nový úvěr na bydlení, ale i ti, kterým v následujících měsících končí tří nebo pětiletá doba fixace. Například před pěti lety se úrokové sazby hypoték běžně pohybovaly pod hranicí dvou procent. Pokud by u hypotéky ve výši tři miliony korun se splatností 25 let vzrostla sazba z 1,8 na 3,29 procenta, zvýšila by se měsíční splátka hypotéky o necelých 2 300 korun. 

Sazby hypoték zřejmě dále porostou

Další zdražování úvěrů na bydlení není vyloučeno ani v příštím roce. Úročení hypoték se bude opět odvíjet od kroků centrální banky. Nastavení úrokových sazeb u hypoték ovlivní i to, pro jak početnou skupinu zájemců o vlastní bydlení budou hypotéky hůře dostupné. Pokud bude chtít banka oslovit i tuto skupinu, bude muset přijít například se zvýhodněnými úrokovými akcemi nebo jinou zajímavou nabídkou. Rovněž bude záležet na tom, zda se budou chtít banky vrátit k době, kdy hypotéky prodávaly na hraně marže, nebo zvolí cestu prodeje nižšího počtu hypoték, ale s odpovídající výnosovou marží. Poptávku po vlastním bydlení i nových hypotékách bude ovlivňovat i vývoj cen nemovitostí. 

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.