Zejména v souvislosti s životním pojištěním nebo penzijním spořením se můžete setkat s pojmem odbytné. Pojí se se situací, kdy svoji smlouvu zrušíte, jde vlastně o její odkupní hodnotu.

hypotéka bez nemovitosti

Odbytné v praxi

Jak odbytné u penzijního připojištění, tak odbytné u životního pojištění, můžeme chápat jako odkupní hodnotu, kterou pojišťovna vyplatí osobě, která s ní smlouvu uzavřela. Ve většině případů odbytné činí jen zlomek toho, co jste skutečně naspořili.

Víte, že výši odbytného ovlivní délka uzavřené smlouvy a datum jejího ukončení? Podmínky pro odbytné se u jednotlivých pojišťoven liší, běžně má ale pojistník právo požadovat zrušení smlouvy a vyplacení naspořených peněz u smlouvy, která řádně běžela (a platili jste ji) 24 měsíců, u penzijního spoření je lhůta pro výplatu odbytného zkrácena na 12 měsíců.

Související pojmy

Pojistitel

Sjednáváte si pojištění a topíte se v pojmech jako pojistitel a pojištěný? Přemýšlíte, kdo je kdo? Snad vám pomohou následující řádky.

Neživotní pojištění

Sjednáváte si pojištění a pojišťovna vám nabízí životní a neživotní pojištění? Přemýšlíte, co se pod tím neživotním ukrývá? Označujeme ho i jako rizikové a vztahuje se na rizika, u kterých není jisté, že nastanou.

Připojištění

Rozšíření základního pojištění o další rizika nebo místní platnost pojištění označujeme jako připojištění.

Životní pojištění

Životní pojištění by si měl sjednat každý, kdo chce a potřebuje ochránit sebe a své blízké pro případ pojistné události v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti, trvalé invalidity, onemocnění, smrti a dalších kritických životních situací spojených se zdravím.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.