Půjčky, hypotéky a jiné úvěry - jaký typ vlastně potřebujete?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Banky nabízí opravdu pestrý výběr nejrůznějších půjček, spotřebitelských úvěrů a samozřejmě i hypoték. Jak si mezi nimi správně vybrat a na co si dát pozor?

29.08.2016 | Miroslav Majer

Obsah článku

Klient přes množství reklamních sloganů ani často neví, jaký typ finanční služby vlastně potřebuje. Má většinou mylné anebo neúplné informace. HYPOnaMÍRU se na následujících řádcích pokusí stručně vysvětlit základní rozdíly, jak si mezi nimi správně vybrat a na co si dát pozor.

Spotřebitelský úvěr

Jedná se o nejjednodušší variantu půjčky pro nepodnikatele. Cesta, která vede k získání spotřebitelského úvěru je vlastně velmi snadná a k čemu peníze využijete je čistě na vás. Peníze ze spotřebitelského úvěru mohou vykrýt opravu auta, pořízení pračky nebo ledničky. Zvolit si můžete jak účelový spotřebitelský úvěr, tak i neúčelový, opět se napříč jednotlivými bankami budou lišit parametry. Orientovat se je dobré zejména podle výše RPSN, což je zkratka pro roční procentní sazba nákladů a označuje číslo, jenž má umožnit spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

Na trhu působí řada bankovních, ale i nebankovních institucí, které spotřebitelské úvěry nabízí. Na ty nebankovní si dejte pozor, anebo se jim radši rovnou vyhněte, a to velkým obloukem. Většinou se jedná o obdobu lichvářství. Klamavé reklamy ve spojení s lehkovážností a podpisem na špatném papíře mohou vést k velikým problémům.

Podnikatelské úvěry

Podnikatelský úvěr, jak již samotný název napovídá, je určen podnikatelům. Tedy osobám, které podnikají buď jako OSVČ, nebo jako právnické osoby, a chtějí financovat svůj podnikatelský záměr. Tento druh úvěru je ideální pro situace, kdy chce podnikatel rozšířit své podnikání, ale nemá dostatek finančních prostředků. Obrátit se tedy může na banku, která mu podnikatelský úvěr poskytne. Získat může úvěr investiční, kontokorentní anebo provozní, každý s jinými parametry, dle finanční instituce, která podnikatelský úvěr poskytuje. Ovšem pozor, pokud nemáte sídlo firmy nebo občanství v ČR, máte smůlu. Smůlu mají i ti, kteří podnikají kratší dobu, než dva roky, tedy nemají alespoň dvě ukončená daňová období. Úvěr také nedostane ten, kdo má dluhy vůči státním orgánům nebo je jeho firma již v konkurzu nebo v likvidaci.

Hypotéky

O hypoteční úvěr může požádat jak fyzická osoba, tak podnikatel (pokud se jedná o financování jeho bytové potřeby, nikoli podnikatelského záměru), a to třeba prostřednictvím naší služby. Rozdíl je pouze v tom, jaké doklady se dokládají jako potvrzení o výši příjmů. Fyzická osoba nepodnikatel, dokládá potvrzení o výši příjmů získané od zaměstnavatele. Oproti tomu podnikatel musí doložit svá daňová přiznání alespoň za dva daňové roky. V tuto chvílí nastává problém u začínajících podnikatelů, kteří daňová přiznání ještě nepodávali (v současné době už nad tímto “nedostatkem” některé banky přivírají oči).

Hypotéční úvěr se většinou využívá na financování (nebo rekonstrukci) nemovitosti. Druhů hypoték je na trhu celá řada. Některé výhodné, některé méně – vždy je dobré vědět, o kolik se přeplatíte a proč. Pokud si chcete ušetřit čas, svěřte se do rukou našich specialistů z HYPOnaMÍRU, můžete si být jisti, že pro Vás najdeme tu pravou, šitou Vám na míru.

Kontokorent

Mnoho lidí si neuvědomuje, že kontokorent je svým způsobem také krátkodobý úvěr. Kontokorent Vám umožní jít na účtu do debetu, tedy do mínusu. Banka ovšem (zcela logicky) za tento “mínus” také něco chce. To něco jsou procenta z částky, která se jí dluží. Platíme tedy i úroky a někdy i poplatky s kontokorentem spojené. Hodně lidí díky pohodlí, které kontokorent nabízí, ztrácí kontrolu nad svými financemi a dostávají se do finančních problémů. Obecně platí, že je vždy výhodné si stav účtu bedlivě hlídat a záporné částky dorovnávat tak rychle, jak je to možné.

Miroslav Majer
CEO & Founder
Miroslav Majer je CEO a zakladatel hyponamíru. Rád se podílí na tvorbě obsahu a vnáší svůj pohled na aktuální témata.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.