Proč si pojistit hypotéku a jak na to?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Byt, dům nebo jinou nemovitost na hypotéku musíte mít pojištěnou vždy. Dobrovolně si můžete uzavřít životní pojištění, které vás ochrání v nepříznivé životní situaci. Přečtěte si, proč si pojistit nemovitost a jak při výběru pojištění postupovat.

27.09.2019 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Byt, dům nebo jinou nemovitost na hypotéku musíte mít pojištěnou vždy. Dobrovolně si můžete uzavřít životní pojištění, které vás ochrání v nepříznivé životní situaci. Přečtěte si, proč si pojistit nemovitost a jak při výběru pojištění postupovat.

Pojištění zastavené nemovitosti

Hypotéka a pojištění zastavované nemovitosti k sobě neodmyslitelně patří. Banka se tímto chrání pro případ, kdy například požár, povodeň, vichřice nebo jiná ničivá událost sníží hodnotu zástavy. Při podpisu smlouvy dáváte souhlas s takzvanou vinkulací pojistného plnění ve prospěch banky. Sami si můžete vybrat, u které pojišťovny si pojištění nemovitosti sjednáte. Pokud si vyřizujete hypotéku v bance, zpravidla vám hypoteční specialista nabídne pojistku od jedné spolupracující pojišťovny. Než se rozhodnete podepsat pojistnou smlouvu, nejdříve si porovnejte předloženou nabídku s konkurencí. Zajímejte se nejen o výši placeného pojistného, ale především o rozsah pojištění, limity pojistného plnění a výluky z pojištění.

TIP: Nevíte, jakou hypotéku vybrat? Naše hypoteční kalkulačka vám poskytne rychlé srovnání hypoték z celého trhu. Vybranou hypotéku si pouze u nás sjednáte online.

Pojištění hypotéky online

K porovnání nabídek pojištění hypotéky můžete využít službu portálu Hyponamiru.cz. S ní rychle a jednoduše získáte přehled o aktuálních nabídkách pojištění z celého trhu. V rámci této služby s vámi nejdříve probereme individuální požadavky a poté vyhledáme odpovídající pojistné produkty. Výsledné nabídky s vámi podrobně probereme, zodpovíme vám případné dotazy a postaráme se o vyjednání nejnižší možné ceny.

Výhody sjednání pojištění majetku u Hyponamiru.cz

 • Výběr z nabídek několika pojišťoven
 • Individuální přístup
 • Zpravidla nižší pojistné
 • Pojistka je nezávislá na hypotéce a můžete ji změnit

Finanční plánování se vyplatí

Zatímco nemovitost v zástavě musíte mít pojištěnou vždy, životní pojištění a případně ostatní majetková pojištění jsou dobrovolná. Hypotéka je dlouhodobým finančním závazkem, a proto si dopředu promyslete, z jakých zdrojů pokryjete případný několikaměsíční či dokonce dlouholetý výpadek příjmu.

Při poklesu nebo výpadku příjmu z důvodu vážné nemoci, léčení úrazu nebo invalidity totiž hrozí, že nebudete schopni platit jednotlivé měsíční splátky hypotéky. Bez vhodného pojištění se můžete dostat do finanční tísně a v krajním případě dokonce přijít o střechu nad hlavou.

Životní pojištění k hypotéce

K hypotéce si Češi velmi často sjednávají životní pojištění, které kryje především riziko smrti, trvalé invalidity a pracovní neschopnosti. Pokud si budete vyřizovat hypotéku v bance, připravte se na to, že vás s nabídkou uzavření životního pojištění osloví přímo váš bankéř. Na svou stranu se vás bude snažit získat slevou z úrokové sazby hypotéky (např. ve výši 0,2 %). I když bývá toto takzvané bankopojištění levnější než samostatně sjednané životní pojištění, jeho nevýhodou je jistá „univerzálnost“, tedy omezená možnost ho přizpůsobit vašim individuálním potřebám. Častou nevýhodou také je, že pojištění končí až v okamžiku splacení hypotéky. Stejně jako u majetkového pojištění se také u životního pojištění vyplatí porovnat podmínky předložené nabídky s alespoň jednou konkurenční nabídkou.

S výběrem vhodného životního pojištění vám pomohou specialisté Hyponamiru.cz. Na základě individuálních požadavků vyhledají nejvýhodnější nabídky životního pojištění na trhu.

Výhody sjednání životního pojištění od Hyponamiru.cz

 • Možnost výběru optimální varianty pojištění
 • Individuální přístup při výběru pojištění
 • Rychlé vyhledání a porovnání nabídek jednotlivých pojišťoven
 • Pojištění nezaniká s hypotékou
 • Možnost změny smlouvy do měsíce
 • Možnost kdykoliv vypovědět smlouvu
 • Široký rozsah krytí a minimální výluky z pojištění
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.