Jaké budou úrokové sazby hypoték v roce 2020

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Kdy je správný čas na refinancování?

Hypotéky letos mírně podraží. Očekáváme, že úrokové sazby hypoték mohou v roce 2020 vystoupat až ke třem procentům. O budoucím vývoji úrokových sazeb hypoték rozhodne nastavení základních úrokových sazeb v ekonomice, vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu, výše bankovních marží a také zájem lidí o vlastní bydlení.

14.01.2020 | Ing. Lukáš Komínek | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Hypotéky letos mírně podraží. Očekáváme, že úrokové sazby hypoték mohou v roce 2020 vystoupat až ke třem procentům. O budoucím vývoji úrokových sazeb hypoték rozhodne nastavení základních úrokových sazeb v ekonomice, vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu, výše bankovních marží a také zájem lidí o vlastní bydlení.

V úvodu nového roku se mnozí analytici snaží odhadovat budoucí vývoj úrokových sazeb hypoték. Ani letošní rok zřejmě nebude výjimkou a média nám jistě nabídnou řadu více či méně přesných předpovědí. Základní otázka je velmi jednoduchá: Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték v roce 2020? Odpověď ovšem až tak snadná není. Do hry totiž vstupuje řada faktorů, přičemž mezi ty hlavní patří nastavení základních úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB), vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu, vývoj na trhu státních dluhopisů, nastavení úrokových marží bank či očekávaný vývoj české ekonomiky.

TIP: Naše online hypoteční kalkulačka vám představí úrokové sazby hypoték pro rok 2020. Spočítat si můžete i výši měsíční splátky hypotéky.

Hypotéky pomalu zdražují

Uplynulý rok se nesl převážně ve znamení poklesu úrokových sazeb hypoték. Banky si neváhaly ještě více ukrojit ze svých nízkých marží, jen aby přilákaly co nejvíce nových zájemců o hypotéku. Kromě výhodné úrokové sazby přicházela řada bank i nejrůznějšími akčními nabídkami (například v podobě poplatků zdarma).

Na začátku října 2019 přišel obrat a první velké banky začaly sazby hypoték pomalu zvedat. Jako první o této významné změně trendu informoval česká média náš analytik Lukáš Komínek. Úrokové sazby nepatrně zvýšila například Komerční banka, UniCredit Bank, Česká spořitelna a Raiffeisenbank. V závěru loňského a na začátku letošního roku začínají opatrně zvyšovat úrokové sazby i ostatní banky. Finanční domy také postupně ukončují speciální akční nabídky.

Sazby hypoték dále porostou

Pokud si letos plánujete vzít hypotéku, neměli byste příliš dlouho otálet. U hyponamiru.cz začínají úrokové sazby hypoték na 2,12 % a vyplatí se tuto příznivou sazbu co nejdříve využít. Je totiž pravděpodobné, že hypotéky budou v roce 2020 mírně zdražovat. Za hlavní důvody možného růstu sazeb lze označit rostoucí spotřebitelské ceny (inflace), vyšší výnosy desetiletých státních dluhopisů a vyšší marže poskytovatelů.

Graf: Vývoj úrokových sazeb hypoték

Poznámka: Graf „hyponamiruindex“ je počítán z dat hyponamiru.cz. Graf „hypoindex“ reprezentuje úrokové sazby FINCENTRUM HYPOINDEX, zdroj: Hypoindex.cz

I když centrální banka na svém loňském prosincovém zasedání ponechala základní úrokové sazby beze změny (pozn. 2T repo sazba je aktuálně 2 %), při sílící inflaci mohou jít sazby pozvolna nahoru. Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace 2,8 %, což bylo nejvíce od roku 2012. Rostoucí ceny v ekonomice se snaží centrální banka brzdit zvyšováním základních úrokových sazeb, což se negativně promítá do úročení hypoték.

Banky využívají k financování hypotečních úvěrů hypoteční zástavní listy. Aby tyto cenné papíry přilákaly dostatek investorů, musí nabídnou zajímavější výnos než bezpečné státní dluhopisy. Výnosy desetiletých českých dluhopisů od poloviny srpna loňského roku vytrvale rostou. Vyšší výnosy těchto dluhopisů tlačí na růst úrokových sazeb hypoték.

Odhadujeme, že v průběhu roku 2020 se budou sazby hypoték pohybovat mezi 2 a 3 %. Žádné dramatické zvýšení sazeb nás tedy letos s velkou pravděpodobnosti nečeká.

Zájemců o hypotéku bude méně

Při nastavování úrokových sazeb hypoték musí bankéři zohlednit i aktuální poptávku po úvěrech na bydlení. Obecně při poklesu zájmu o nové hypotéky roste ochota bank snižovat úrokové sazby. V současné době jsou ovšem marže hypoték velmi nízké a není příliš prostoru pro výraznější pokles sazeb.

O hypotéky mají lidé větší zájem v prostředí rostoucí ekonomiky, kdy je minimální nezaměstnanost a stabilně rostou výdělky pracujících. Tento scénář je ovšem v letošním roce méně pravděpodobný. Česká ekonomika začíná zpomalovat, nezaměstnanost může mírně růst a výdělky budou spíše stagnovat. Při zpomalení hospodářství roste nejistota a lidé mají tendenci odkládat pořízení vlastní nemovitosti na příhodnější dobu.

Nemovitosti nezlevní

Poptávku po vlastním bydlení brzdí také vysoká cena nemovitostí. Po zavedení nových ukazatelů hypoték (DTI a DSTI) mnozí obyvatelé velkých měst na potřebnou výši hypotéky nedosáhnou. Růst tržních cen přiživuje pomalá výstavba a v určitých oblastech i nedostatečná nabídka nemovitostí. Podle výpočtů ČNB byly v polovině roku 2019 byty nadhodnoceny o 15 až 20 %. K omezení zájmu o hypotéky může v budoucnu vést i případná úprava limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI pro poskytování hypotečních úvěrů.

Ing. Lukáš Komínek
Analytik
Lukáš Komínek je hlavní analytik a odborník na data v hyponamíru. Významně se podílí na vývoji nové technologií a aplikací, které přináší okamžité výsledky pro celou firmu.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.