Hypotéky se podle způsobu využití vypůjčených peněz dělí do dvou základních skupin, a to účelové a neúčelové. Jak naznačuje označení „účelová hypotéka“, je možné využít úvěr pouze k určitému účelu. Typicky se jedná například o koupi stavebního pozemku, dokončeného bytu či rodinného domu, financování výstavby, nástavby či přístavby nemovitosti nebo také financování modernizace a oprav stávajícího bydlení.
Další možnosti využití účelové hypotéky
I když jsou hypotéky nejčastěji využívány k financování koupě či výstavby nemovitosti, lze úvěr využít také například na vypořádání spoluvlastnických podílů, dědických podílů a společného jmění manželů při rozvodu. Za určitých podmínek je možné využít hypotéku i na pořízení družstevního bytu. Vzhledem k tomu, že majitelem bytu je družstvo, a nelze ho tedy nabídnout bance do zástavy, musíte nabídnout bance do zástavy jinou vhodnou nemovitost v osobním vlastnictví. Podrobně se problematice nákupu družstevního bytu věnujeme v článku Hypotéka na družstevní byt.
Other ways to use a purpose-built mortgage
It is also possible to finance the construction, purchase of a property, its extension, minor repairs or major renovations, for example, by means of a loan from a building savings fund or even a consumer loan. Compared to these financing options, mortgages offer lower interest rates and longer repayment periods (note: usually between 20 and 30 years). You can also get a much higher amount. The maximum mortgage amount depends on the creditworthiness of the applicant and the value of the property being mortgaged.
