Chcete získat hypotéku? Zapomeňte na další dluhy a šetřete

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Po zpřísnění podmínek pro získání hypotéky ze strany ČNB nedosáhne na hypotéku každý. Problémem je vysoké zadlužení i nízké úspory.

04.07.2019 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Celý rok 2018 se nesl ve znamení zpřísňování podmínek pro získání hypotéky. Nejcitelněji se klientů dotknou změny, které platí od začátku října. Poradíme vám, jak dosáhnout na hypotéku i po těchto změnách.

Doba rekordně nízkých úrokových sazeb a masivní zájem o nemovitosti v duchu hesla “vlastní bydlení pro každého” je patrně pryč. Z důvodu přehřívání ekonomiky zpřísňuje Česká národní banka téměř dva roky pravidla hry. Nízké úrokové sazby u hypoték přiměly Čechy více myslet na zadní vrátka a byt kupoval téměř každý.

Nová pravidla u hypoték přenáší na klienta větší zodpovědnost

Od 1. října roku 2018 se zásadně změnily podmínky pro získání hypotéky. Celkové úvěrové zatížení nesmí u žadatele překročit 45 procent jeho čistého měsíčního výdělku (a to nejen splátka hypotéky, ale všech úvěrů v součtu) a současně výše zadlužení nesmí překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. K tomu platí starší nařízení, které vyžaduje, aby měl klient z vlastních zdrojů minimálně 20 % z celkové ceny nemovitosti. Což šlo ještě donedávna vyřešit například dalším úvěrem. Nyní už takové jednání považuje ČNB za obcházení svých doporučení a banky by dofinancování neměly poskytovat. Při cenách nemovitostí především ve větších městech mají pak lidé problém na hypoteční úvěr dosáhnout. Podle odhadů hypoteční kalkulačky půjde až o 20 % domácností, které úvěr nezískají. A to znamená, že pokud si budou chtít pořídit vlastní bydlení, budou muset plánovat s velkým časovým předstihem a spořit.

Zásadní je, že trh nedokáže pokrýt poptávku. Nemovitostí je nedostatek, ceny jsou nadhodnocené. V Praze přesáhla průměrná cena za metr čtvereční sto tisíc korun. Vedle toho rostou i ceny nájmů. Není tedy divu, že je pro většinu lidí výhodnější financovat své vlastní bydlení a vzít si hypotéku. Jak ale na to?

Spořit, plánovat a myslet u každé větší investice

Do jisté míry šla opatření, kterými ČNB dlouhodobě reguluje hypoteční trh, obejít. Pokud klient neměl našetřených potřebných 20 % z ceny nemovitosti, vzal si jiný úvěr. To však se změnami, které začaly platit od října, nepůjde. Východiskem jsou tři základní pravidla. Dlouhodobě šetřit, žádat o úvěr v páru a nemít žádné další dluhy.

Prvním krokem k pochopení, proč vlastně Česká národní banka přistupuje k tak razantním opatřením, je ochrana. Přehřívání ekonomiky může vést k hluboké finanční krizi. Nutnost ochlazení trhu s nemovitostmi tak s sebou jednoduše nese oběti. Tou hlavní je větší odpovědnost žadatelů, která obnáší například nutnost mít vyšší finanční rezervu.

Realita po říjnových změnách

Abyste dosáhli na úvěr, počítejte s tím, že musíte mít z vlastních zdrojů 24 % z hodnoty pořizované nemovitosti (4 % činí daň z pořízení nemovitosti). Obecně platí, že čím nižší vstupní kapitál, tím dražší hypotéka. A už právě tento bod znemožňuje většině domácností hypotéku získat. Je tedy nutné dlouhodobě plánovat a spořit. S dofinancováním dalším úvěrem už nelze počítat.

Z říjnového zpřísnění, kdy je stanovena maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho příjmu, logicky vyplývá jediné – nezadlužovat se. Ať už se jedná o leasing, spotřebitelské úvěry, nebo třeba kontokorenty a kreditní karty (a to i ty, z nichž aktuálně úvěr ani nečerpáte). Ve chvíli, kdy hodláte řešit hypotéku, byste měli mít  čistý štít.

A v neposlední řadě je na místě žádat o úvěr v páru. Posuzovat se pak budou příjmy obou žadatelů a šance na získání hypotéky se razantně zvýší.

Proč centrální banka razantně zpřísňuje pravidla?

Česká národní banka dlouhodobě upozorňuje na rizika přehřívajícího se trhu s nemovitostmi. Změny a přísnější pravidla v poskytování hypoték má za cíl znemožnit získat úvěr rizikovějším klientům, kteří by se časem mohli dostat do potíží se splácením. Podle analytiků se říjnové opatření dotkne až pětiny žadatelů. Problém získat hypotéku budou mít především mladé rodiny a jednotlivci s nižšími příjmy.

Od všech dosavadních opatření se očekává také snížení objemu peněz, které jsou v oběhu na realitním trhu. To by podle analytiků mělo vést ke zpomalení růstu cen nemovitostí. Nemalá část zájemců o vlastní bydlení nákup totiž buď oddálí, nebo díky změnám úplně vzdá. Odborníci předpokládají, že vlivem posledních změn klesne počet uzavřených hypoték  ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku až o třetinu.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.