734 688 388

ČNB přitvrzuje a od října žádá další zpřísnění pravidel při poskytování hypoték.

ČNB přitvrzuje a od října žádá další zpřísnění pravidel při poskytování hypoték.
vydáno 01.07.2018

Důvodem nových omezení jsou podle slov analytiků ČNB rychlý růst cen nemovitostí a objem poskytnutých půjček na bydlení.

Nová pravidla při poskytování hypoték plánuje Česká národní banka zavést od října letošního roku. Nařízení se bude vztahovat na výši půjčky a měsíční splátky. Dluh by nově neměl být vyšší než devítinásobek žadatelova  čistého ročního příjmu. Splátka by pak neměla překročit 45 % jeho čistého měsíčního výdělku. Takové zpřísnění vysvětlují analytici Centrální banky nejen nárůstem cen nemovitostí, který byl u nás za loňský rok nejvyšší v celé Evropské unii,  ale také celkovým objemem poskytnutých hypoték. „Podle aktuálních dat mají nyní Češi v půjčkách na bydlení v České republice v hodnotě 1,2 bilionu korun. Takové, objemy už by v případě zhoršení stavu ekonomiky mohly vést k ohrožení  fungování samotných bank, pokud by se větší část klientů dostala do potíží se splácením svých závazků,” uvádí guvernér ČNB Jiří Rusnok. Současně upozorňuje i na další úskalí současného vývoje, kdy růst cen nemovitostí předstihuje zvyšování příjmů žadatelů. Kroky ke zpřísnění poskytování hypoték také vysvětluje zvyšující se pravděpodobností, že v důsledku tohoto vývoje budou žádat o hypotéku čím dál více tzv. rizikovější klienti.

 

Výjimky? Specifické úvěry pouze do výše pěti procent úvěrů

Jak však uvádí sami analytici České národní banky, i zde budou moci banky být v určitých případech vstřícnější. Pro žádosti klientů specifického charakteru se budou moci limity úvěru i snížit. Objem takových výjimek však může činit maximálně pět procent půjček, aby v celkovém součtu poskystovaných úvěrů nepředstavovaly pro bankovní domy riziko.

ČNB ovlivňuje pravidla poskytování úvěrů na základě vydaných doporučení. Ta jsou pro banky sice závazná, ale nijak právně vymožitelná. Proto ČNB usiluje o prosazení novely zákona. Z doporučení by se tak stala nařízení a ČNB by citelně posílila své kompetence.

 

Bez úspor hypotéku nedostanete?

Co se týče výše půjčky v poměru k ceně nemovitosti, ta zůstane nezměněna. K prvním úpravám došlo před dvěma lety, kdy Česká národní banka vydala doporučení, kterým bankám  ukládala neposkytovat tzv. stoprocentní hypotéky. V dubnu roku 2017 doplnila nařízení, kterým bankám ukládá neposkytovat hypotéky nad 90 % LTV (Loan To Value, poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a úvěry nad 80 % omezit na 15 % poskytovaných půjček. Banky tato doporučení respektovala, nicméně byly schopny klientům nabídnout doplňkový úvěr (nejčastěji ze stavebního spoření), aby na hypotéku dosáhli. ČNB se tak snaží hledat jiný model, který by takové obcházení znemožnil. Byť na úkor většiny domácností a především mladých rodin.

Analytici upozorňují, že do budoucna by na základě požadavků ČNB banky mohly zpřísnit poskytování hypoték i z hlediska dalších dvou parametrů - poměru celkové výše zadlužení a ročního příjmu (DTI) a poměru výdajů na splátky úvěrů  a čistého příjmu (DSTI).

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.