734 688 388

Jak se letos vyvíjely úrokové sazby a co můžete očekávat v roce 2019?

Jak se letos vyvíjely úrokové sazby a co můžete očekávat v roce 2019?
vydáno 26.11.2018

S uzavřením hypotéky byste si měli pospíšit do konce roku. Lepší podmínky už pravděpodobně mít nebudete, shodují se hypoteční specialisté.

Letošní rok se, co se hypoték a úvěrů týče, nesl ve znamení změn a zvyšování sazeb. Ty například Česká národní banka doposud zvedla jen za letošní rok už popáté. Naposledy tak učinila na jednání své rady 1. listopadu. Jak se to projeví na úvěrech na bydlení?

 

Zvýšení sazeb v listopadu

ČNB na jednání své rady dne 1.11.2018  zvýšila dvoutýdenní repo sazbu 1,75 %, lombardní sazbu na 2,75 % a diskontní sazby na 0,75 %.

 

Nečekat nebo doufat v lepší časy?

Doby rekordně nízkých úroků jsou pryč. A i přesto, že celý letošní rok znamenal v hypotečním světě zásadní změny, které mohou až čtvrtině žadatelů zkomplikovat cestu za vlastním bydlením, úroky jsou historicky stále poměrně nízko.  Pokud váháte, zda cestu do banky přece jen odložit a nepočkat na výhodnější podmínky, tak lepší patrně v budoucnu jen tak nebudou. “V nejbližších dnech můžeme skutečně očekávat skokové navyšování sazeb. Předpokládáme, že aktuální stoupající trend úrokových sazeb se bude držet nadále i v roce 2019. Domníváme se, že se sazba stabilizuje kolem 3,5 %,” hodnotí situaci Miroslav Majer, hlavní hypoteční specialista portálu Hypo na míru.

Kdo chce tedy úrok ještě pod tři procenta, měl by si hypotéku sjednat co nejdříve, nejlépe ještě do konce roku. Je totiž nasnadě, že už zkraje roku 2019 bude sazba okolo tří procent běžná.

Pokud chcete získat přehled o aktuálních nabídkách bank, využijte z pohodlí domova náš online srovnávač.

 

Vývoj sazeb v datech

Z dat České národní banky vyplývá, že historicky nejníž byla průměrná úroková sazba na hodnotě 1,9 %, a to na konci roku 2016. Naopak nejvyšší sazby u hypoték byly v roce 2003 - průměrně se tehdy na bydlení půjčovalo s úrokem 5,8 %. K výraznějšímu poklesu pak došlo v polovině roku 2005, kdy se sazby průměrně dostaly na hodnotu 3,8 %. Poté ale přišla další zdražování a sazby začaly klesat až v roce 2010.

Ještě začátkem letošního roku byla roční sazba průměrně 2,3 %. Nárůst ke 3 % se očekává již zkraje roku 2019.

 

Co ovlivňuje výši úrokové sazby?

Ceny hypoték stanovuje řada faktorů. V neposlední řadě ČNB. Ta kromě samotného zvyšování sazeb ovlivňuje ceny hypoték svými doporučeními. Za poslední dva roky vydala hned několik takových doporučení, kterými zásadně  ovlivnila hypoteční trh a šance žadatelů hypotéku získat. Prvním z těchto výrazných doporučení byl zákaz poskytování tzv. stoprocentních hypoték, který přišel v roce 2016. Od října tohoto roku mohou banky poskytovat hypotéky pouze do výše 95 % hodnoty ceny nemovitosti (tzv. LTV - tedy loan to value). Úvěry s LTV 85 - 90 % mohou poskytovat pouze v množství 10 % z celkového objemu úvěrů. Další zpřísnění přišlo v dubnu 2017  a stáhlo LTV na 80 % (90% LTV pouze v objemu 10 % všech úvěrů). Další výrazné změny přišly v říjnu letošního roku a týkají se bonity klientů. Podle nových pravidel nesmí celkový dluh žadatele překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (a splátka nesmí činit více než 45 % čistého měsíčního výdělku).

 

Obecně platí, že čím  menší procento z ceny nemovitosti potřebujeme hradit hypotékou, tím výhodnější úrokovou  sazbu získáme.

 

V neposlední řadě nelze opomenout tzv. rizikovou marži. Ta je spojena s aktuální tržní situací a reflektuje ji do cen úvěrů. Tento faktor také závisí na bonitě klienta a na dalších ukazatelích, jako je délka splatnosti úvěru, fixace, LTV atd. Výše této marže roste v době finanční nestability na trhu, banky tak kompenzují podstupovaná rizika.

 

Modelový příklad hypotéky

V aktuální situaci může například dvoučlenná rodina s čistým měsíčním příjmem 40 tisíc korun,  se spotřebitelským úvěrem s měsíční splátkou tři tisíce korun, na nákup nemovitosti, na niž mají našetřeno 20 % ceny, se splatností třiceti let, pětiletou fixací, pojištěním a úrokem 2,79 %, získat hypotéku přibližně 3,5 milionu korun.

 

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,14%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.