734 688 388

Vše, co je dobré vědět o fixaci u hypotečního úvěru

Vše, co je dobré vědět o fixaci u hypotečního úvěru
vydáno 21.11.2016

U každé hypotéky se setkáte s termínem fixace. Co to znamená, jaké jsou její výhody a kdy se vám naopak může vymstít? Povíme si to v následujícím textu.

Co je fixace

Fixace, velmi zjednodušeně řečeno, garantuje na určitou dobu neměnnou úrokovou sazbu. U nás je nejběžnější doba fixace dlouhá jeden, tři nebo pět let. Poslední jmenovaná je nejobvyklejší a často představuje kompromis. Pro klienta je o něco výhodnější než fixace variabilní nejen díky nižším úrokům, ale i proto, že tuto možnost nabízí řada bank a panuje mezi nimi konkurenční boj. Dobu fixace lze samozřejmě sjednat i na delší dobu. Některé banky fixují hypotéku i na deset nebo patnáct let. Vyplatí se ovšem takový postup?

Jakou fixaci zvolit a proč

Nízké úrokové sazby v současnosti klientům nahrávají, protože znamenají nižší splátku i menší výdaje za úroky, přesto je ovšem v případě fixace na místě obezřetnost. Vývoj situace lze poměrně obtížně předvídat. Přestože tedy mnoho lidí uvažuje o tom si hypotéku fixovat na mnoho let dopředu (obávají se navyšování úrokových sazeb), nemusí to být tak výhodné. Úroky totiž v budoucnu mohou stoupat nebo naopak ještě poklesnout. Navíc jde o jistotu pro klienta, nikoli pro banku, která si tak neváhá naúčtovat příplatek, který u desetileté fixace činí v průměru zhruba 1,5 procentního bodu. Mimoto se touto cestou poskytovateli úvěru v podstatě zavážete. I v průběhu fixace sice můžete od své banky odejít, nicméně si musíte připravit “odstupné”, které nebývá malé. Značně si tak komplikujete možnost hypotéku refinancovat nebo prodat nemovitost, protože Vás budou čekat vysoké poplatky za předčasné splacení. Toto by v budoucnu mělo změnit, stále se ovšem čeká na to, až na již platnou novou směrnici EU zareagují i české zákony. Delší fixace tak nemá smysl, pokud víte, že se chcete stěhovat nebo existuje možnost, že se vám podaří získat nenadálé příjmy, jimž byste mohli určitou část hypotéky doplatit.

Co se stane po skončení fixace

Po ukončení fixace tedy můžete hypotéku bez sankcí splatit, případně si vyjednat nové podmínky, které reagují na aktuální situaci na trhu. To znamená, že banka vzhledem k nim zohlední opět další délku fixace, výši úroků i dobu splácení. Pokud se na podmínkách se svou bankou nedohodnete, můžete bez sankcí provést refinancování hypotéky.

Měli byste tedy na situaci myslet včas. Rozhodně se vyplatí začít nové podmínky řešit už zhruba tři měsíce před koncem fixace. To pro vás prakticky bude obnášet uzavření nové smlouvy. To většinou bývá zdarma, nicméně se musíte připravit na to, že poplatek vás čeká například za vklad nové smlouvy do katastru.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.