734 688 388

Splácení hypotéky

Splácení hypotéky
vydáno 05.07.2018

Víme, že život přináší různé situace. Proto umíme najít řešení a pomůžeme vám s vyřízením patřičných formalit, pokud třeba nebudete moci splácet, a nebo budete chtít splatit úvěr dříve. Hypoteční poradce vám situaci pomůže vyřešit.

Jak probíhá splácení hypotéky?

Splácení hypotečního úvěru probíhá, stejně jako čerpání, bezhotovostně. Splátky jsou měsíční, podobně jako u jiných úvěrů. Většina klientů si zadává pro zjednodušení trvalý příkaz. Tím se vyhnete sankcím a dalším nepříjemnostem, v případě, že by splátka neodešla včas.

Zajištění schopnosti splácet

Výhoda hypotéky je v tom, že splátku zvládnete pokrýt ze svých běžných měsíčních příjmů. Výše splátky se odvíjí od Vašich možností. Z tohoto důvodu si od vás banka vyžádala množství podkladů, aby vám nabídku mohla tzv. ušít na míru.

Protože se jedná o úvěr dlouhodobějšího rázu, není od věci pojistit si schopnost splácet. V případě výpadku příjmu bude o Vaše splátky postaráno. Pojištění vám pomůžeme zajistit přes náš portál, stačí vyplnit online formulář a s dalšími náležitostmi budete kontaktováni.

 

Pravidelné měsíční splátky

Je dobré mít své finance pod kontrolou. U hypotéky to platí dvojnásob. Díky výpisu z hypotečního úvěru získáte každý měsíc  souhrnný přehled o stavu své hypotéky. Nad svou investicí tak máte stále přehled. Splácení hypotéky vám může přinést i výhody. A každá koruna se počítá. Využijte například možnosti ušetřit na daních díky potvrzení o zaplacených úrocích. Toto potvrzení jednoduše přiložíte ke svému daňovému přiznání. I s takovou věcí vám dokážeme poradit.  V případě zájmu využijte náš online formulář.

Co ovlivňuje výši měsíční splátky?

Výši splátky ovlivňuje výše úvěru, splatnost a také délka fixace úrokové sazby a její parametry. Hypotéka je dlouhodobý úvěr, délka splácení bývá stanovena až na 40 let. Obecně platí, že čím delší doba splácení, tím menší měsíční splátka, ale také většinou vyšší celkové úroky, tedy to, kolik ve výsledku zaplatíte navíc.

Důležitá je u hypotéky také fixace úrokové sazby. Banky ji zpravidla poskytují na 1, 3 a 5 let. Po tuto dobu se Vám úroky nemohou zvýšit. Zpravidla však v praxi také platí, že čím delší fixace, tím vyšší úroky. Při kratší fixaci navíc banky často umožňují po jejím skončení bezplatné mimořádné splátky a další výhody.

Potřebujete-li pomoci, obraťte se na naše hypoteční poradce. Při konkrétní poptávce Vám dokáží navrhnout vhodné řešení.

 

Splátkový kalendář

Hypotéku nemusíte splácet stále stejnou částkou. Splátky můžete navyšovat, snižovat a nebo odložit. Poradíme, v jakých životních situacích jednotlivých možností využít.

anuitní splácení - klient vždy platí stejnou částku a v rámci ní se mění váha placených úroků a splácené jistiny úvěru. Je to nejčastější typ splácení, díky stabilitě oblíbený u klientů, ale i u bank

degresivní splácení - tedy klesající. Splátkový kalendář je nastaven s postupně se snižujícími platbami. Výhodou tohoto typu splácení je to, že zaplatíte méně na úrocích, neboť zpočátku splatíte větší část jistiny. Vhodné je tedy například v situaci, kdy disponujeme v době sjednání většími příjmy (a hrozí-li v budoucnu jejich snížení).

progresivní splácení -  splátky v průběhu času rostou. Je vhodný například při úvaze vyšších počátečních nákladů spojených s pořízením bydlení - například jeho zařizováním atd.

konstantní splácení - tento typ je podobný degresivnímu splácení. Rozdíl je však v tom, že výše splácené jistiny neklesá, ale klesají úroky, které jsou ze zůstatku jistiny placeny.

odložené splácení - splácení hypotéky lze v určitých případech také odložit. V takové situaci hradíte bance pouze úroky z úvěru. Po ukončení odkladu se zpravidla opět splácí podle anuitního systému splácení. Je však potřeba počítat s tím, že splátka významně vzroste (v závislosti délky splácení).

 

Mimořádné splátky

Chcete-li učinit mimořádnou splátku či splatit úvěr předčasně, máte situaci díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru  podstatně snazší než klienti před pár lety. Poplatky za mimořádné splátky jsou díky němu totiž výrazně levnější.

Splatit kdykoli můžete hypotéku s pohyblivou sazbou. Pravidla nyní umožňují učinit mimořádnou splátku kdykoli za cenu účelně vynaložených nákladů banky. Kromě toho zákon uvádí také několik případů, kdy je mimořádná splátka zcela bez poplatku:

- doplacení úvěru z důvodu úmrtí, dlouhodobé nemoci, invaliditiy

- tříměsíční období před koncem fixace úrokové sazby

- jedenkrát ročně možnost učinit až 25% mimořádnou splátku (měsíc před výročím podpisu úvěrové smlouvy)

 

Nová pravidla se týkají všech hypoték se smlouvou podepsanou od 1.12.2016 a také hypoték starších, u nichž po 1.12.2016 začalo běžet nové období fixace úrokové sazby.

Běžně se sankce za předčasné splacení pohybují okolo 5-10 % z předčasné splátky. Výši určuje smlouva konkrétní banky. Některé banky však v rámci svých služeb nabízely předčasné splacení zdarma.

 

Prodej nemovitosti s hypotékou

Chcete-li prodat dům či byt, na který se váže hypotéka, patrně přemýšlíte, jak se vyhnout poplatkům za předčasné splacení hypotéky. V první řadě se vždy odvozuje od toho, kdy vám začala běžet fixace úrokové sazby. Možnosti jsou následující:

 

Prodej a vyplacení hypotéky na konci fixace úrokové sazby

V tomto případě nezaplatíte žádné poplatky navíc.

Prodej nemovitosti společně s hypotékou

Pokud se dohodnou všechny tři strany, majitel, banka a kupující. Prodávající získá rozdíl kupní ceny a aktuální výše hypotéky. Kupující musí splňovat veškerá kritéria požadovaná bankou, úvěr přebírá s podmínkami po prodávajícím. To může být pro kupce v mnohém i výhodou. Může tak získat hypotéku s úroky, na které by v době koupě nedosáhl.

Obecně lze říci, že prodej byste měli uskutečňovat nejméně půl roku před koncem fixace. Pokud se do tohoto období nevlezete, vyberte si následně fixaci na rok.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.