734 688 388

Odhad nemovitosti pod drobnohledem

Odhad nemovitosti pod drobnohledem
vydáno 12.10.2016

Co je odhad nemovitosti? Jak vybrat odhadce a jak celý odhad vlastně probíhá?

Asi každý, kdo někdy prodával nebo kupoval nemovitost, žádal banku o hypoteční úvěr, účastnil se dědického řízení nebo platil finančnímu úřadu daň z nabytí nemovitosti, se setkal s pojmem odhad nemovitosti. Co je odhad nemovitosti a jak ho získat Vám HYPOnaMÍRU popíše na následujících řádcích.

Proč se vlastně odhad nemovitostí provádí?

Jak bylo zmíněno výše, nejčastěji je odhad potřeba pro získání hypotečního úvěru nebo prodej nemovitosti. Banka se tak jistí, že v případě, že nebude klient moci splácet, nemovitost beze ztráty prodá. Aby měla naprostou jistotu, že její peníze jsou kryty, s největší pravděpodobností Vám předá kontakty na odhadce, se kterými dlouhodobě spolupracuje a jsou bankou prověření.

Výběr odhadce

V případě, že máte z nějakého důvodu již odhad vypracovaný, informujte se u Vaší banky, zda vám jej uzná. Uznat by ho měla v případě, že není starší než půl roku a že ho vypracoval odhadce, který s danou banku spolupracuje. Pokud prodáváte nemovitost a obrátili jste se na realitní kancelář, měla by Vám i ona nějakého kvalitního a prověřeného doporučit. V případě, že si prodáváte nemovitost sami bez realitní kanceláře, si vyhledáte odhadce sami, na internetu je jich celá spousta, stačí si jen vybrat.

Jak probíhá odhad

S konkrétním odhadcem si sjednejte schůzku přímo na adrese kupované nemovitosti. Naplánujte si minimálně hodinu času a připravte si veškerou dokumentaci a informace o nemovitosti. Odhadce bude chtít vidět všechny místnosti nemovitosti (a to i půdu, sklepy, společný balkon, …) a pozemky, které k nemovitosti patří. Vše bude postupně přeměřovat a fotit. Připravte se i na případné dotazy. Odhadce bude zjišťovat, kdy byla nemovitost postavena, kdy byla rekonstruována, jaké má nemovitost případné vady (např. vlhkost, plíseň, prasklé zdi), typ bytového jádra (cihlový nebo panelový byt), typy a stav oken, výška stropů a velikost místností, rozloha pozemků náležících k nemovitosti a mnoho dalších informací. Po návštěvě nemovitosti má čas na zpracování odhadu. Doba vypracování se liší podle odhadce a rozsahu objednávky, většinou by ale neměla přesáhnout týden.

Potřebná dokumentace k odhadu nemovitosti

Jak bylo již zmíněno výše, kromě informací o nemovitosti si odhadce vyžádá i určitou dokumentaci. K odhadu tedy budete potřebovat doložit aktuální list vlastnictví a nabývací titul. List vlastnictví získáte buď přímo na katastrálním úřadě, anebo na nejbližší pobočce České pošty s Check pointem. V případě, že se jedná o byt, budete potřebovat listy vlastnictví dva, a to na byt a na bytovou jednotku. V případě rodinného domu budete potřebovat list vlastnictví pouze jeden. Opět platí to, že banka nebo realitní kancelář si mohou listy vlastnictví pro konkrétní účel vyžádat za Vás. O tom se ale raději předem informujte. Nabývacím titulem se rozumí jakákoliv smlouva, která dokazuje, že jste nabyli nemovitost, a která určuje způsob nabytí. Může se tedy jednat o kupní smlouvu, smlouvu o dědictví, smlouvu o převodu družstevní jednotky a jiné.

Co ovlivňuje výši odhadu

Na nemovitosti se jednoznačně nejvýše cení lokalita. Rozdíl bude určitě mezi dvěma stejnými byty 1+1, z nichž jeden je situován v centru Prahy a druhý v malé vesničce uprostřed ničeho. S tím samozřejmě souvisí a cenu odhadu ovlivňuje i občanská vybavenost (škola, školka, pošta, lékař, obchody, atd.) a integrovaná doprava v lokalitě. I to je v odhadu zohledňováno.

Druhý největší vliv na výši odhadu má stav nemovitosti a rok kolaudace neboli stáří stavby. Starý, ale nově zrekonstruovaný dům či byt s plastovými okny, novými stropy či podlahami bude mít rozhodně vyšší cenu než nemovitost před rekonstrukcí. Mějte ale na paměti, že vybavení nemovitosti nemá vliv na výši odhadu. Není totiž součástí nemovitosti.

Dále výši odhadu ovlivňuje rozloha nemovitosti. V případě bytu hraje velkou roli patro, dispozice, orientace oken na světové strany, přítomnost terasy či balkonu popřípadě i možnost využití sklepa, půdy nebo zahrádky.

Výši odhadu může ovlivňovat i mnoho faktorů negativně. Opět můžeme začít lokalitou. Pokud se nemovitost nachází například v sociálně vyloučené lokalitě, v blízkosti továren, záplavové oblasti nebo v lokalitě s téměř nulovou občanskou vybaveností a integrovanou dopravou, odrazí se to rozhodně na ceně nemovitosti.

Negativní vliv má samozřejmě i výskyt radonu a dalších chemických prvků ve vodě a půdě (rodinné domy). V případě bytu hraje roli také poloha bytu v domě. Pokud budete prodávat byt, který má všechna okna nasměrovaná do rušné ulice, bude u něj odhad nižší než u bytu, který má okna nasměrovaná alespoň částečně na klidnější místo. Vyšší patro je také hodnoceno lépe, než přízemní byt.

Co je to online ocenění?

Online ocenění je program, který slouží pro odhad přibližné ceny nemovitosti. Do tohoto programu se zadají základní parametry dané nemovitosti a výsledkem je odhadovaná cena nemovitosti. V tomto programu se však neuvádějí všechny parametry, které zjistí odhadce při návštěvě nemovitosti a tak cena většinou vychází nižší než při ocenění odhadcem.

Můžeme tedy říci, že online ocenění nemá stejnou hodnotu jako znalecký posudek, ale dá se na něj spolehnout. Online ocenění používají především banky, u kterých žádáte o hypoteční úvěr. Jak už bylo řečeno výše, banka se potřebuje jistit, že v případě neschopnosti splácení úvěru hodnota nemovitosti pokryje výši úvěru. Proto pokud v online ocenění vyjde částka, která je pro banku přívětivá, nežádá dále o znalecký posudek. V opačném případě je potřeba znalecký posudek udělat.

Online ocenění rovněž využívají realitní makléři pro nábor nových nemovitostí anebo fyzické osoby, které chtějí pouze zjistit orientační prodejní cenu své nemovitosti. Velká výhoda tohoto ocenění je, že je většinou zdarma. Pokud si chcete nechat udělat odhad nemovitosti bez zbytečného čekání, obraťte se na nás, velice rádi Vám s odhadem nemovitosti pomůžeme.

Cena za služby odhadce

Cena za vytvořený odhad u bytů a rodinných domů je rozdílná. Všeobecně můžeme říct, že odhady bytů jsou až na výjimky levnější. Odhad na byt vás tak může přijít od 3 000 Kč do 5 000 Kč. Některé banky ovšem nabízí společně s úvěrem i odhad nemovitosti zdarma.

Co se týče odhadů na rodinné domy, ty se pohybují od 5 000 Kč do 10 000 Kč. Cena se odvíjí od toho, kolik času a práce vytvoření odhadu zabere. Čím více listů vlastnictví nebo pozemků k nemovitosti patří, tím vyšší bude cena. Samozřejmě se informujte o orientační ceně za odhad u konkrétního odhadce předem, předejdete tak nepříjemnostem.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.