734 688 388

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Novela zákona o spotřebitelském úvěru
vydáno 18.10.2016

Začátkem června byl schválen návrh Zákona o spotřebitelském úvěru, od 1.12. 2016 by měl nabýt platnosti. Nahrazuje a rozšiřuje působnost dosavadního zákona. Co se ale skrývá v této novele a jaký bude mít dopad na spotřebitele a poskytovatele spotřebitelského úvěru?

Rok 2016 ve znamení změn zákona

Začátkem června 2016 byl Poslaneckou sněmovnou schválen návrh Zákona o spotřebitelském úvěru. Následně vyšel 5.8. 2016 ve Sbírce zákonů pod č. 257/2016 a od 1.12. 2016 by měl nabýt platnosti. Nahrazuje a rozšiřuje působnost dosavadního zákona 145/2010 Sb. Co se ale skrývá v této novele a jaký bude mít dopad na spotřebitele a poskytovatele spotřebitelského úvěru? Na všechny tyto dotazy se HYPOnaMÍRU pokusí odpovědět.

Větší důraz na ochranu spotřebitele

Tato novela zákona klade důraz především na zajištění větší ochrany spotřebitele, jenž má mimo jíné tímto jednoznačné právo na informace, které musí získat před podpisem smlouvy o spotřebitelském úvěru. Ze strany poskytovatele by tak neměly být zatajeny žádné důležité informace. V reálu by měl dostat klient k úvěrové smlouvě ještě další dokument, který by shrnoval všechny důležité body týkající se úvěru. Jako nejdůležitější body by měla být uvedena výše úvěru, výše poplatků, způsob zajištění úvěru, doba splatnosti, podmínky pro odstoupení od smlouvy a další. Tím chce zákon předcházet různým kličkám a fintám, které se ve smlouvách mohou ukrývat.

Předčasné splacení úvěru bez problému

V zákoně je také jasně určené právo na možnost předčasného splacení úvěru. Pokud tedy disponujete částkou, kterou jste schopni splatit zbylou část úvěru, nemusíte se obávat vysokých poplatků za předčasné splacení. Zákon totiž také omezuje výši poplatků, které poskytovatel může při předčasném splacení úvěru po klientovi žádat. Mimo jiné je omezena také výše pokut za pozdní splacení úvěru.

Více prověřování

Jako klient se musíte připravit na to, že budete poskytovatelem spotřebitelského úvěru více prověřováni. A to především z důvodu schopnosti splácet úvěr. Poskytovatel úvěru je povinen zjistit a doložit vaše příjmy a výdaje, informace jak splácíte nebo jste spláceli další úvěry atd. V případě, že neexistují ze strany klienta žádné překážky, úvěr vám bude poskytnut - banky budou mít ze zákona povinnost zjišťovat finanční situaci všech žadatelů o hypoteční úvěr. Klienty tak bude čekat více papírování a v některých případech mohou být žádosti i zamítnuty. Je tedy žádoucí, aby klient uvážil své finanční možnosti dřív, než na ně přijdou v bance.

Ověřování možnosti splácení úvěru je pro poskytovatele úvěru povinností. V případě, že tento krok nesplní, je smlouva neplatná. Klient – dlužník je poté povinen splatit částku bez úroků, tedy splatit pouze takzvanou jistinu.

Změny se budou týkat i hypotečních úvěrů

Novela zákona s sebou přináší i úpravy týkající se hypotečních úvěrů, které doposud stály mimo legislativu. Změny jsou pro spotřebitele ve směs pozitivní.

V případě, že budete disponovat obnosem peněz, kterými budete chtít splatit část úvěru, budete moci díky této novele splatit při každém výročí uzavření smlouvy až čtvrtinu jistiny. Podle novely by pak takovéto splacení mělo proběhnout bez poplatků.

Bez sankcí a poplatků bude možno splatit celý úvěr v případě, že u vás nastanou náhlé životní události jako například úraz s trvalými následky, vážné onemocnění či úmrtí. Od 1.12. 2016 by tedy měly být tyto doposud existující poplatky a sankce zrušeny nebo alespoň zmírněny.

Za neschopnost splácet úvěr byste se díky této novele neměli dostat do velkých problémů. V současnosti mohou pokuty a sankce dosáhnout až několikanásobně vyšší částky, než na kterou byl úvěr sjednán. Po uvedení zákona v platnost by penále měly činit maximálně 50% úvěru, nejvíce však 200 000 Kč. Konec nastane i rozhodčím doložkám, veškeré spory by se od nabytí platnosti novely měly řešit soudně.

Jaké změny přinese novela bankám

Z výše uvedeného jednoznačně plyne, že banky se budou muset připravit na mnohem obsáhlejší administrativu, než byly doposud zvyklé. Dále budou čelit problémům v případě, že poskytnou půjčku klientovi, který jí nebude moci splácet. Toto všechno s největší pravděpodobností povede ke zvýšení nákladů bank.

Spotřebitel změnu pocítí při posuzování úvěrů, které bude mnohem přísnější a s největší pravděpodobností se odrazí i na ceně hypotečních úvěrů. Ta se tím pádem pravděpodobně zvýší. Česká národní banka také tlačí na poskytovatele úvěrů, aby poskytovali méně úvěrů s vysokým Load to Value. To v praxi znamená, že pokud nebudete mít jako klient k dispozici další finance z jiných zdrojů k dofinancování nemovitosti, budete mít s koupí nemovitosti problém. Více se dočtete v článku Konec stoprocentních hypoték.

Stop lichvářům

Další pozitivní změnou, které novela zákona přináší, je omezení působení takzvaných lichvářů. Každý, kdo chtěl poskytovat půjčky, musel prokázat živnostenské oprávnění. Praxe tedy byla taková, že půjčky mohl poskytovat téměř každý. Omezení v novelizovaném zákoně spočívá v tom, že každý, kdo bude chtít poskytovat půjčku, bude muset požádat Českou národní banku o licenci a složit základní kapitál v minimální výši 20 milionů korun. Pro poskytování úvěrů bude potřeba doložit doklad, a to minimálně středoškolského vzdělání s maturitou a přezkoušení z finančních znalostí.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.