734 688 388

Novela zákona o zpřísnění poskytování hypoték má nejistou budoucnost

Novela zákona o zpřísnění poskytování hypoték má nejistou budoucnost
vydáno 12.11.2017

Česká národní banka tvrdě usilovala o rozšíření svých pravomocí v oblasti poskytování úvěrů na bydlení. V rámci ochrany trhu před krizí chtěla bankám určovat, do jaké výše a komu mohou poskytovat hypotéky. Přijetí novely, která by to umožňovala, se ale komplikuje.

Novela zákona, která by České národní bance umožňovala bankám nařizovat, do jaké výše a jakým klientům (ČNB chtěla určovat také bonitu klientů) mohou poskytovat úvěry na bydlení, má nejistou budoucnost. Podíl na tom má mimo jiné i nynější vládní krize. Předkladatelem novely, ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše (ANO), totiž možná nestihne za stávající situace změnu v zákoně provést. Ta měla platit už od listopadu tohoto roku. Teď je ale možné, že ustoupí i zájmům předvolební kampaně říjnových voleb.

Ochrana trhu nebo politická kampaň?

Tyto předpoklady potvrzuje také nálada na veřejném slyšení v Poslanecké sněmovně o hypotékách, které proběhlo 4.5.2017, kterého se účastnilo kromě zástupců centrální banky a poslanců také na tři desítky zástupců bank. Ti se shodují, že opatření Centrální banky povedou k zahnání zájemců o hypotéky do šedé zóny. Představa, že klienti ztratí zájem o hypotéky, je podle nich mylná. Spotřebitelé se pouze obrátí na jiné možnosti a další úvěry, míní zástupci bank. Vzhledem k současné politické situaci, je však možné, že novela nakonec v původním znění neprojde. Říjnové volby si žádají politické body a zpřísnění přístupu k vlastnímu bydlení se mezi ně nepočítá.

V původním znění novela obsahovala body, které by ČNB umožňovaly bankám přesně určovat, do jaké výše (v plánu bylo 80 %) ceny nemovitosti mohou banky hypotéky poskytovat. Doposud mohla Centrální banka ovlivňovat chování bank pouze doporučeními. Novela by pravomoci ČNB radikálně posílila. Je však možné, že v rámci politické kampaně nepopulární změny v novele zmizí do ztracena.

Novela o poskytování úvěrů na bydlení v kostce

Cílem bylo potlačit tzv. stoprocentní hypotéky. V praxi by to znamenalo, že klienti bez vlastních úspor alespoň 20 % ceny nemovitosti by na úvěr nedosáhli. Banky však taková opatření reflektují a jsou schopny poskytnout klientům další úvěr, kterým mohou nemovitost dofinancovat. ČNB měla také v úmyslu posuzovat bonitu klienta – tedy jeho finanční důvěryhodnost. Zástupci centrální banky tyto kroky odůvodňují snahou ochránit trh před krizí a přesyceností. Bankovní experti však proti takto razantním krokům oponují tím, že klienty jen vžene do šedé zóny, což nakonec není žádoucí ani pro klienta, ani pro banky.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.