734 688 388

Novela daně z nabytí nemovitých věcí

Novela daně z nabytí nemovitých věcí
vydáno 13.09.2016

Daň z nabytí nemovitých věcí - jak s ní zahýbá novela, chystaná na letošní listopad prozradí HYPOnaMÍRU na následujících řádcích.

Z čeho se daň platí

Dřívější název zněl daň z převodu nemovitosti. Od roku 2014 ji až dosud můžete znát pod názvem daň z nabytí nemovitých věcí. Platí se z úplatných převodů nemovitostí, což jednoduše znamená z prodeje nemovitostí nebo případně také ze směn. Ovšem netýká se dědictví a ani jí nejsou zatíženy dary. Sazba daně je 4 % a i nadále se počítá s tím, že v této podobě zůstane, zvyšovat se nebude. Vliv nemá na její výši ani eventuální příbuzenský vztah. Jak s daní zahýbá novela, chystaná na letošní listopad prozradí HYPOnaMÍRU na následujících řádcích.

Chystané změny

Ještě předtím, než bylo jasno, že do praxe přejdou níže jmenované změny, vzešel od zákonodárců návrh, aby byla celá daň kompletně zrušena. K tomu nakonec ale nedošlo, takže od 1. 11. 2016 začne platit novela zákona, která již vyšla ve Sbírce zákonů, přičemž o její prosazení se snažila už bývalá vláda pod vedením Petra Nečase. Ke změně však došlo až nyní. A v čem bude spočívat?

Hlavní novinkou je to, že zaplacení této daně bude již výlučně na kupujícím. Dosud platilo to, že si obě smluvní strany mohly zvolit, kdo se plátcem stane. Pokud se nedohodly jinak, standardně platilo, že platba daně zůstala na prodávajícím, nabyvatel neboli kupující pak plnil úlohu ručitele, na něhož tato povinnost přechází v momentě, kdy ji prodávající nesplnil. Institut ručitele se ovšem k prvnímu dni listopadu roku 2016 rovněž ruší.

V momentě, kdy se tedy úloha otočí a platba bude na kupujícím, ten má možnost řešit nastalou finanční zátěž tak, že si půjčí s hypotékou, nemá-li rovnou vlastní hotovost. A banky s podobným řešením dnes již poměrně samozřejmě počítají a jsou schopny poskytnutou sumu hypotečního úvěru o udanou částku navýšit. Vzhledem k tomu, že u hypotéky platí zástavní právo na nemovitost, jediným omezením pak je, aby měla dostatečnou hodnotu. Bez toho banka tento úkon provést nemůže.

Změna se dotkne také osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. V budoucnu by tedy měly doznat osvobození pouze stavby a jednotky dokončené či užívané. Na rozestavěné se vztahovat osvobození nebude. Její předmět se rozšiřuje i o ty situace, kdy dojde ke smluvnímu prodloužení práva stavby. A novinka nezasáhne jen samotné nakupující a prodávající. Též by mělo jít o změnu systémovou, která má usnadnit správu této daně.

Do kdy ještě daň platit nebudete

Kdy přesně bude nutné daň zaplatit, to se bude odvíjet od jediné podmínky. Záleží na momentě, ve kterém došlo k podání návrhu s podepsanou smlouvou na katastr nemovitostí. Při sepsání smlouvy je na to potřeba proto pamatovat. Stihnout byste to měli do konce třetího měsíce od zapsání vkladu do katastru. Pokud v současnosti stihnete podat vklad na katastr ještě do konce října, týkají se vás dosavadní pravidla. Jestliže tento krok učiníte až po 1. listopadu, řídit už se musíte novou právní úpravou.

Kde se má daň zaplatit?

Coby místně příslušný pro vás platí ten finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se nachází nemovitost.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.