734 688 388

Lid versus ČNB

Lid versus ČNB
vydáno 13.11.2017

ČNB usiluje o prosazení nového zákona, který by jí přinesl více pravomocí především ohledně úvěrů na bydlení. Přistoupila tak k dalšímu kroku, jak omezit trh s hypotékami. Jaké nové pravomoci bude mít, pokud zákon projde?

ČNB už delší dobu upozorňuje banky na, dle jejího názoru, přesycenost trhu s hypotékami. Přes vydaná doporučení, kterými se mají banky při poskytování hypoték řídit, přistoupila centrální banka ke kroku, kdy chce mít větší kontrolu nad trhem. Pokud by nový zákon prošel, bude moci ČNB přesně stanovovat, jak vysoký úvěr v poměru k ceně nemovitosti klient získá a především bude hodnotit jeho bonitu. Důvodem má být ochrana spotřebitelů před předlužeností.

Péče o spotřebitele vs. reálný stav trhu

Dosud vydala centrální banka doporučení, která bankám určují, jaký objem hypoték nad 80 % hodnoty nemovitosti mohou poskytovat a následně de facto vydala zákaz poskytovat úvěry nad 95 %. V praxi taková omezení znamenají, že od letošního dubna by měl mít žadatel o hypotéku úspory alespoň ve výši 10 až 20 % ceny. Klient, který vlastní peníze nemá, může však na hypotéku dosáhnout pomocí další půjčky. To, co totiž ČNB reguluje ve snaze pečovat o spotřebitele, neřeší reálnou situaci na trhu s hypotékami, kdy poptávka stále převyšuje nabídku. Ani přes tato omezení totiž banky nezaznamenávají pokles zájmu o hypotéky. I přes proklamovaný růst úrokové sazby zůstávají totiž investice do nemovitostí stále výhodné.

Možné důsledky regulací

Dosud se však jednalo víceméně o doporučení, přes které banky dokázaly například právě pomocí zmiňovaných dalších půjček vycházet vstříc i klientům, kteří by podle pravidel ČNB pravděpodobně hypotéku získávali obtížně. Ta teď proto usiluje o přijetí nového zákona, který by jí měl dát pravomoc vstupovat mezi klienta a banku. V překladu by tak centrální banka posuzovala bonitu konkrétního klienta a mohla přímo rozhodovat o výši úvěru. Otázkou je, zda taková opatření nepřinesou spíše více škody než užitku. Dá se očekávat, že se těmito kroky spíše otevírá cesta šedé zóně s financemi.

Jakkoli je snaha ČNB ochránit trh i spotřebitele vedena dobrými úmysly, je určitě dobré mít na paměti, že trh s hypotékami je pružný a banky budou mít vždy snahu vyjít klientům vstříc. Zatím se jedná o nejmarkantnější změnu v poskytování hypotečních úvěrů. Jak moc bude ve výsledku ČNB ve svých kritériích přísná, zatím zůstává otevřenou otázkou.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.