734 688 388

Ceny nemovitostí stoupají a nahrávají koupi bytu na investici

Ceny nemovitostí stoupají a nahrávají koupi bytu na investici
vydáno 10.12.2018

Vzestupná tendence růstu cen nemovitostí a změny v poskytování hypoték mají za následek, že se stále více lidí poohlíží po nájemním bydlení. Koupě bytu jako investice se tak vyplatí víc než kdy dřív.

Pokud jste měli v plánu pořízení bytu jako investice a aktuální ceny nemovitostí vás odrazují, pak vězte, že koupě bytu se vyplatí neodkládat. Pokles cen nemovitostí se totiž očekávat v dohledné době nedá, avšak nárůst nájmů ano.

Dalším důvodem, který přeje koupi bytu coby investice, jsou změny v poskytování hypoték. Ty činí vlastní bydlení už teď nedostupnějším pro nemalou část lidí, takže je nasnadě, že se  poptávka po nájmech naopak ještě zvýší. Navíc nutnost vlastnit nemovitost zdaleka nehýbe všemi skupinami napříč obyvatelstvem. Ať už se jedná o studenty, nebo například cizince, kteří přišli za prací. Ostatně tento trend je naprosto běžný i ve zbytku Evropy.

 

Koupit byt a pronajmout, nikoli prodat

Koupě bytu se tak díky okolnostem vyplatí, ale především z dlouhodobého investičního hlediska, tedy s účelem byt pronajmout, nikoli za pár let prodat. Ač se očekává, že ceny nemovitostí porostou, může být  investice s vidinou prodeje značně riskantní, co se týče zisku. Stále ovšem platí, že investice do nemovitostí jsou jedny z nejvýhodnějších. Zvláště, počítáte-li s návratností investice ve středně dlouhém horizontu.

 

Kde se vyplatí pořizovat?

Pro výnosnou investici je zásadní vybrat správnou lokalitu. Zpravidla to budou větší města, do kterých se lidé stěhují za prací, či studiem. Na špičce tak bude Praha a Brno. Obě města splňují status univerzitních metropolí a měst s vysokou pracovní nabídkou. Současně se zde téměř nestaví nové byty a poptávka realitního trhu tak převyšuje nabídku. Nájmy jsou zde navíc také nejvyšší v republice. S tím ovšem souvisí i to, že jako investor budete muset vynaložit větší vstupní investici, neboť i kupní cena bytu bude vyšší než v menších městech.

Odhaduje se, že ceny nájmů se za poslední rok zvedaly někde až o deset procent.

Žádané lokality jsou dražší a proto je tedy nutné počítat s tím, že návratnost investice bude delší. Obecně pak platí, že investice se považuje za úspěšnou, navrátí-li se do dvaceti let.

Při koupi bytu v hodnotě například okolo dvou milionů korun a čistého nájmu přibližně 10 tisíc korun měsíčně počítejte s návratností v horizontu cca 17 let.

 

Žádaná lokalita znamená také delší návratnost

Lukrativní lokality také ovšem přináší nižší roční výnos než krajská města. V Praze podle odborníků můžete očekávat roční výnos okolo čtyř procent, zatímco některá krajská až sedm procent. Reálná čísla jsou ovšem často nižší, neboť je potřeba počítat v průběhu let s opravami a dalšími investicemi do bytu, například s rekonstrukcí.

 

Nízké ceny bytů, vyšší roční výnos, ale také riziko

Byť menší města přináší z ekonomického hlediska vidinu většího výnosu, je zde také třeba počítat například s určitými riziky. Pozor tedy na lokality, kde jsou sice nízké ceny bytů, a tím i nižší počáteční investice, ale dá se zde očekávat nějaké riziko v podobě větší fluktuací nájemníků  nebo nájemníků s nespolehlivou platební morálkou.A jaká jsou další pravidla pro koupi investičního bytu?

Obecně platí, že výnos je vyšší u menších bytů. Ty se zpravidla také lépe pronajímají (a udržují). Nejvíce se přitom jedná o byty s dispozicí 2+1, které dokážete nabídnout skutečně široké škále nájemníků - od pracujících jednotlivců, přes studenty až po mladé rodiny. Velmi často se jako investice kupují také garsonky, velmi často právě ve velkých městech, kde je poptávka po takových bytech například mezi cizinci a lidmi, kteří se stěhují za lukrativnějším zaměstnáním.

 

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.