734 688 388

Konec stoprocentních hypoték

Konec stoprocentních hypoték
vydáno 04.10.2016

Česká národní banka stanovila nová pravidla týkající se poskytování hypoték. Skončí možnost vzít si hypotéku na 100% hodnoty nemovitosti.

Česká národní banka stanovila nová pravidla týkající se poskytování hypoték. Skončí možnost vzít si hypotéku na 100% hodnoty nemovitosti. Od kdy a proč vlastně? Jaké změny s sebou nese tato změna? Vše důležité popíše HYPOnaMÍRU v článku níže.

Hlavní změny

Již od října platí hranice snížená na 95%, v dubnu 2017 tento limit pravděpodobně ještě poklesne na hranici 90%. Tato změna se vztahuje nejen na samotné banky, ale rovněž i na stavební spořitelny. ČNB se k tomuto opatření uchýlila preventivně, kvůli zachování finanční stability, která by mohla být ohrožena v případě, že by se tento typ úvěrů příliš rozšířil. V USA totiž vypuknutí hypotečního boomu svého času předznamenalo hypoteční krizi. ČNB se rovněž snaží zpřísnit mantinely na trhu s hypotékami i jiným způsobem - nedoporučuje poskytovat úvěry s dobou splatnosti delší než třicet let.

Jaké budou důsledky?

Pro žadatele o hypotéku by se situace mohla zkomplikovat, protože ti, kteří nemají žádnou hotovost ke koupi vlastní nemovitosti, na hypotéku nyní nemusejí dosáhnout. Situace se navíc komplikuje v souvztažnosti k úhradě daně z nabytí nemovitých věcí, kterou nyní nově platí kupující, jak jsme již informovali v jednom z posledních článků. Kupující nyní tedy kromě 4% z hodnoty nemovitosti, na úhradu platby daně, musí mít dalších minimálně 5% vlastních zdrojů k financování nemovitosti. Tím se dostáváme k hranici 9% z ceny nemovitosti, kterou by kupující měl mít v hotovosti, což v praxi znamená např. 90.000,- v případě, kdy je odhadní cena 1.000.000,-. Když se do kalkulace započítá i platba za zprostředkování realitní kanceláři(3-5%), případně vyjde odhad nemovitosti pod prodejní cenou (jako 100% hodnoty nemovitosti se bere cena odhadní, nikoli kupní ! ), může se potřeba vlastních prostředků vyšplhat až k 15% z celkové hodnoty kupované nemovitosti.

Takové zprávy neznějí moc příznivě pro kupující, nicméně na druhou stranu by opatření mohlo pomoci bránit předlužování domácností, které by mohly mít při vyšší úrokové sazbě problémy se splácením. Platí totiž jednoduchá přímá úměra: Čím vyšší částku banka v rámci hypotéky půjčí, tím vyšší úrok si žádá. V případě stoprocentní hypotéky může být úrok tedy až o procento vyšší než v případě 70% hypotéky. Jinými slovy - stoprocentní hypotéka je pro banku riziko, které si nechá zaplatit. V současné době jsou ale i tak úrokové sazby velice nízké, člověk by řekl pod hranicí dlouhodobé únosnosti. Získání hypotéky je tedy relativně snadné i pro klienty s nižším příjmem - ovšem v případě náhlého růstu úrokových sazeb by mohlo dojít ke značným problémům se splácením takovýchto úvěrů. Nová opatření si slibují jisté omezení tohoto rizika, mimo již výše zmiňovaného bude totiž také docházet ke zvýšené kontrole při dokládání příjmů žadatele o hypotéku.

Abychom neměli pocit, že jsme v tom sami, snížení hranice pro hypotéku již funguje například v sousedním Slovensku nebo ve Švédsku, a je podporováno Evropskou unií. Jak již bylo zmíněno, jedná se především o preventivní krok proti zadlužování.

Suma sumárum - dosažení potřebné výše finančních prostředků bude nyní poměrně značně stížené, nebude však nemožné. Pokud hledáte řešení právě vaší situace, není nic jednoduššího než se obrátit na portál HYPOnaMÍRU a nechat si poradit našimi hypotečními speciality.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.