734 688 388

Hypotéka na výstavbu nemusí být oříšek. Poradíme vám, jak na to

Hypotéka na výstavbu nemusí být oříšek. Poradíme vám, jak na to
vydáno 21.10.2017

Úvěrů na koupi domu nebo bytu poskytnou banky ročně desetitisíce, a co se týče podmínek, neliší se až tak zásadně. Při plánování výstavby by ale neměl žadatel o úvěr podcenit podmínky čerpání.

Plánujete-li stavět a chcete přitom využít hypotečního úvěru, je dobré si najít především kvalitního partnera, tedy bankovní dům, který vám bude schopen poskytnout výhodné podmínky. Provedeme vás možnými úskalími, která s sebou výstavba financovaná hypotékou může nést.

Čerpání u výstavby

Zásadní rozdíl mezi hypotékou u koupě nemovitosti a její výstavbou je hlavně ve způsobu čerpání úvěru. U koupě prostě jednorázově vyčerpáte poskytnutou částku a za nemovitost zaplatíte, zatímco u stavby čerpáte peníze postupně. Platíte za pozemek, za materiál a dodavatelům. Tedy i za práci stavebních dělníků, elektrikářů atd. Neplatí tedy rovnítko mezi odhadovanou cenou výsledné stavby a výší úvěru, protože náklady na ni mohou být ve výsledku vyšší, což potvrzuje většina bankovních poradců.

Hodnota pozemku a stavby

V zásadě jsou u hypotéky na výstavbu možné dva způsoby čerpání. Jedním z nich je, že vám banka poskytne částku na celý pozemek a také plánovanou výstavbu. V takovém případě získáváte finanční rezervu i na výše zmiňované možné zvýšení nákladů. Druhá možnost je čerpání úvěru podle předem stanoveného poměru půjčky k hodnotě nemovitosti, tzv. loan tu value (LTV). U této varianty však hrozí nedostatek peněz na dokončení stavby v případě prodloužení prací a dalších komplikací. Řešením je například tzv. dodavatelská stavba - máte dopředu jasně vytyčené částky, které bude chtít stavební firma proplatit a kdy.

Nezapomínejte na finanční rezervu

V každém případě je ale třeba počítat s finanční rezervou. Práce se mohou prodražit, nicméně výsledná hodnota domu zůstává a banka tedy úvěr nemusí navýšit. V zásadě platí, že čím více banka žadateli půjčí nad aktuální hodnotu zástavy, tedy pozemku a výstavby, tím lépe.

Pozor na zběsilé stavební představy

Kromě rizika s financováním celkové stavby a jejího dokončení jsou spojena ještě další, pro běžného člověka méně čitelná. Takovým rizikem může být například znehodnocení pozemku samotnou stavbou. Vzhledem k tomu, že bance pozemkem i stavbou ručíte, je na místě poradit s patřičným odborníkem. Při neuváženém projektu se jinak může stát, že stavbou, která do okolí nezapadá nebo dokonce narušuje ráz krajiny, snížíte cenu i jinak lukrativního pozemku. Pokud byste se tedy rozhodli v budoucnu své extravagantní dílko prodat, pravděpodobně si její prodejní cenu snížíte o náklady na její strhnutí.

Rizika u rekonstrukce

Také u rekonstrukce je na místě včasná porada s expertem. Bankovní poradci apelují v každém případě s jakýmikoli úpravami počkat do schválení úvěru. Zásahy do budovy před jejím zhodnocením bankou totiž v dobrém úmyslu odstranit vady (například vybourat zastaralou kanalizaci nebo elektrické rozvody) mohou takový dům ze špatně obyvatelného rázem učinit neobyvatelným a tím razantně snížit jeho hodnotu. Což se v praxi rovná nižšímu úvěru.

Oblíbené dřevostavby? Jak u koho

Úskalí s sebou rovněž nesou i dřevostavby. Ač byly v posledních letech poměrně oblíbené, banky při jejich financování projevují značnou nelibost. A důvod? Přestože jsou náklady na dřevostavbu poměrně vysoké, většinu peněz vyčerpáte ještě před tím, než dům na pozemku stojí a bance tak ručíte v podstatě jen materiálem.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.