734 688 388

Hypotéka - aneb jak na to? Poradíme vám, jak postupovat při vyřizování úvěru na bydlení.

Hypotéka  - aneb jak na to? Poradíme vám, jak postupovat při vyřizování úvěru na bydlení.
vydáno 06.01.2019

Máte vybraný úvěr a chcete se konečně pustit do realizace vlastního bydlení? Krok za krokem s Vámi projdeme celý proces. Víme, že už máte asi hlavu plnou představ o novém bytě nebo domu, proto Vám budou k dispozici naši hypoteční poradci, kteří Vám pomohou s vyřízením potřebných formalit a Vy se tak můžete věnovat tomu příjemnějšímu - samotné realizaci projektu vlastního bydlení.

Pro sjednání hypotéky nemusíte  na první schůzku v mnoha případech ani osobně chodit na pobočku. Většina bank má pro své zákazníky vytvořeny virtuální pobočky, kde základní nezbytnosti pro sjednání úvěru vyřídíte pohodlně z domova. Nezřídka Vám v prvních krocích vystačí online formulář. K ruce navíc máte hypotečního poradce, který se Vám bude ochotně věnovat.

Co je potřeba ke sjednání hypotéky

Na první schůzce s hypotečním poradcem získáte všechny potřebné informace k hypotéce. Pomůže Vám zorientovat se v dokladech, které po Vás bude banka chtít.

Dokumenty, formality, doklady...

Hypotéka je specifický úvěr a doklady, které banka k vyřízení vyžaduje, se mohou mírně lišit. Potřebné informace získáte od hypotečního poradce.

Přichystat byste si měli  ve většině případů dva doklady totožnosti, doklad o pravidelném příjmu, kupní smlouvu a výpis z katastru  nemovitostí (pokud si jej banka nevyžádá sama).

Jedním z prvních dokladů, které musíte podat k  žádosti o hypotéku, je odhad nemovitosti. Jeho vypracování odhadci trvá přibližně pět dní. Některé banky ale nabízí v rámci svých produktů bezplatné zhotovení odhadu a následné předložení  katastru. Některé bankovní domy navíc akceptují zjednodušený odhad, který lze zhotovit online - vyplněním elektronického formuláře a dodání aktuálních fotografií nemovitosti. Výhodou je časová úspora, neboť celý proces pak trvá přibližně 48 hodin. Takto zhotovený odhad však akceptovatelný jen u některých nemovitostí a ne všechny banky takovou možnost nabízí.

Vyhotovený odhad poté společně se všemi potřebnými dokumenty posuzuje schvalovatel. Samotný proces schvalování zabere přibližně týden. V tomto čase můžete být vyzváni například k doplnění chybějících podkladů.

Takto vypadá proces u koupě nemovitosti. Při refinancování hypoték se formality dají stihnout i za dva týdny. Většina bank akceptuje odhad původní (není-li starší pět až osm let). Banky navíc disponují přístupem k registrům, což proces značně urychluje, protože si mohou sami vyžádat vaši úvěrové historii.

Vyhotovení smlouvy

Na základě dodaných podkladů Vám bude vyhotoven návrh smlouvy o poskytnutí hypotéky. Nelekejte se většího objemu informací a dopřejte si čas si všechno důkladně pročíst. Je pochopitelné, že u tak důležitého životního kroku, jakým nákup nemovitosti bezpochyby je, strávíte nějaký čas procházením podmínek. Abyste čerpali úvěr co nejefektivněji, nebojte se v případě nejasností obrátit na svého bankovního poradce.

Podpis úvěrové dokumentace

Tímto končí proces formalit a dokládání dokumentů a přichází nejdůležitější část - při podpisu úvěrové smlouvy je třeba podepsat kupní smlouvu, začít aktivně čerpat prostředky a také splácet.

Čerpání úvěru

Splníte-li všechny podmínky uvedené v úvěrové smlouvě, můžete začít čerpat prostředky. Máme-li úvěr schválen a je podepsána úvěrová smlouva, jednou z hlavních podmínek je čerpání je potvrzení o vkladu zástavního práva banky k zastavované nemovitosti do katastru. Mnohé banky umožňují čerpání úvěru nebo jeho  části i na základě návrhu na zápis o vkladu zástavního práva. Peníze tak můžete čerpat podstatně dříve.

Čerpání hypotečního úvěru se provádí bezhotovostně. Při neúčelové hypotéce převodem na klientem zvolený účet, při účelové například odesláním kupní ceny na účet prodávajícího a formou proplácení dodavatelských faktur. Čerpání je buď jednorázové (koupě nemovitosti a neúčelový úvěr), nebo postupné (výstavba, rekonstrukce).

Papírování a zase papírování. Víte, co potřebujete k odhadu nemovitosti?

Jedním ze stěžejních dokumentů, který k žádosti o hypotéku předkládáte, je odhad  nemovitosti. K jeho vyřízení potřebujete výpis z katastru nemovitostí (ne starší než tři měsíce), kopii katastrální mapy (ne starší než jeden rok), územní rozhodnutí, kupní smlouvu na pozemek s vyznačením vkladu do katastru nemovitostí (případně smlouvu o budoucí kupní smlouvě).

Víte, co znamená tzv. Pre-scoring?

Pre-scoring je takové předhodnocení klienta. Banka si tak lustruje klienty a žadatele o úvěr na základě jejich platební historie. Činí tak v bankovních registrech, které má za tímto účelem k dispozici napříč bankovními institucemi. Žadatel by měl mít proto na paměti, že sebemenší platební problémy (byť se může jednat pouze o pozdě zaplacenou fakturu za telefon), ho mohou při žádosti o hypotéku značně znevýhodnit. Bonita klienta totiž určuje, kolik a za jakých podmínek vám banka půjčí (a zda vůbec).

 

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.