734 688 388

Hypotéka a poplatky

Hypotéka a poplatky
vydáno 20.09.2016

Byť nás při sjednávání hypotéky zpravidla zajímá především její úrok, neměl by být tím jediným atributem, podle něhož se budete rozhodovat.

Byť nás při sjednávání hypotéky zpravidla zajímá především její úrok, rozhodně by neměl být tím jediným atributem, podle něhož se budete rozhodovat. Na co dalšího si dát pozor poradí HYPOnaMÍRU.

Poplatky, kam se podíváš

V potaz byste měli brát také více čí méně skryté poplatky. Předně to může být ten za vyřízení úvěru. Pro řadu lidí to možná bude ten jediný, na který si vzpomenou, ačkoli je jich rozhodně více. Podle nastavení každé jednotlivé instituce může tento poplatek dosahovat až 0,8 %, přičemž pokud si potřebujete půjčit vyšší částku, strop mívá nastaven i tento poplatek. Přestože je tak trochu první na řadě, rozhodně v tom není sám.

Nezbytností je také poplatek za odhad nemovitosti. Bez něj hypotéku prostě nedostanete, neboť musí být zajištěna právě onou nemovitostí. Je tedy nutné znát její cenu, aby se dalo jednoznačně určit, jakou maximální částku si můžete od banky půjčit. Ta si potom pozve odhadce, který dotyčnou hodnotu domu či bytu vyčíslí. Přestože se jedná primárně o úkon sloužící potřebám banky, za tuto službu většinou naúčtuje jakožto žadateli poplatek právě vám, přičemž jeho výše sahá do několika tisíc korun.

S poplatkem za čerpání úvěru se sice setkat nemusíte, protože se bez něj obejdete, pokud si hypotéku vyčerpáte naráz. Ale u některých bank se objevuje také. Některé přistupují k řešení kompromisnímu a účtují ho až tehdy, pokud úvěr čerpáte poněkolikáté.

Překvapit vás může ještě další výdaj - správa úvěru. Klientsky přívětivé jsou opět pouze některé banky, jiné vám poplatek za správu úvěru naúčtují. To vlastně znamená, že budete muset každý měsíc platit danou částku (pohybuje se většinou v řádech stokorun) po celou dobu, kdy vaše hypotéka běží. Pokud si myslíte, že jde o malou a zanedbatelnou částku, zkuste přičíst také poplatek za vedení osobního účtu, který banky vyžadují zřídit pro odesílání splátek, a v neposlední řadě poplatek za vedení úvěrového účtu. Když si zmíněné “drobné” poplatky vynásobíte počtem měsíců těch let, kdy budete hypotéku splácet, možná budete zaskočeni.

Jakmile budou vyřešeny formality kolem hypotéky a kýžená nemovitost se přiblíží do vašeho vlastnictví, ještě než vám bude říkat pane, čeká vás rovněž poplatek za vklad do katastru nemovitostí, a to hned dvakrát - jednou za vklad zástavní a hned poté i kupní smlouvy.

Někdy je poměrně složité zorientovat se v tom, o kolik se vlastně při hypotéce přeplatíte. Porovnat hypotéky s naším systémem není vůbec složité - stačí vyplnit formulář a je to, nic neskrýváme - zobrazíme bez příkras všechny produkty jednotlivých bankovních institucí.

Klidné spaní s pojištěním

Poplatky ovšem nejsou to jediné, co může výslednou cenu hypotéky navýšit. Tím dalším jsou různá pojištění. Předně hovoříme o pojištění nemovitosti, které je povinné a zajišťuje, že jakékoli škody nesníží její hodnotu.

Tím dalším je pojištění schopnosti splácet, které by vás mělo chránit v případě ztráty zaměstnání, vážného onemocnění, případně i smrti. Řada bank je vám na toto konto pak ochotna nabídnout i výhodnější úrokovou sazbu, ovšem je potřeba propočítat, jestli se vám tím hypotéka neprodraží více než by bylo nutné, jinými slovy, jestli je při sjednaném pojištění sleva na úrokové sazbě dostatečně velká při zvážení výše platby za pojištění. Kvůli vysoké ceně a také kvůli nevýhodným pojistným podmínkám, které následně pojistné plnění nezajistí, jsou finanční poradci spíše nakloněni tomu, aby si klienti nechali zřídit samostatné životní pojištění.

Proto finanční experti odhadují, že je vhodné mít rezervu zhruba ve výši 1 % z celkové částky úvěru. A samozřejmě pečlivě vybírat. Řiďte se podle RPSN neboli roční procentní sazby nákladů. Tento ukazatel oněmi procenty sděluje, jak vysoký podíl z dlužné částky zaplatíte ročně.

Jestliže se na trhu s bankovními produkty přece jen nezorientujete, pomoci najít tu správnou hypotéku, šitou na míru, vám může hypoteční specialista z týmu HYPOnaMÍRU. A nejen to - pokud se svěříte našemu týmu profesionálů, máte reálnou šanci, že se téměř všem zmíněných poplatků elegantně vyhnete!

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,14%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.