734 688 388

Dopady zákona o spotřebitelském úvěru

Dopady zákona o spotřebitelském úvěru
vydáno 13.12.2016

Novela zákona o spotřebitelském úvěru nabyla účinnosti k 1. 12. 2016. Očekávalo se od ní mnohé. Co se změnilo? Pojďme se na to s HYPOnaMÍRU podívat.

Ochrana spotřebitelů a větší transparentnost podmínek

Zásadním bodem je ochrana spotřebitele, která dopadla na nebankovní poskytovatele. Tito poskytovatelé jsou nově povinní registrováním u České národní banky, bez licence nemohou vůbec na trhu působit. Navíc se nově ustanovuje povinnost složit základní kapitál ve výši dvaceti milionů. To vše zamezuje nekalým praktikám, jenž hraničí s lichvou. Čas ukáže, k jak výraznému pročištění trhu dojde. Dále takovéto společnosti povinně musejí prověřit bonitu svého klienta, a to i v případě takzvaných mikropůjček do pěti tisíc korun. K tomu slouží úvěrové registry. V případě, že to neudělají, může to vyústit až v uznání smlouvy za neplatnou. Registr má zároveň lépe informovat a předestřít žadatelům řadu předsmluvních informací, a to také u bank. Klient si tak udělá velmi přesnou představu o finanční zátěži, kterou mu úvěr má přinést a může si navzájem i dokonale porovnat jednotlivé nabídky. Což mu navíc banka nesmí žádným způsobem cíleně ztížit.

Zvýšení transparentnosti s sebou tedy nenese byrokratickou zátěž - nekomplikuje proces poskytování hypoték, jak se tvrdilo. Nyní se ministerstvo financí brání, že zákonem nezbytně stanovené parametry půjčky se vejdou na poměrně stručné cca dvě strany. Zároveň se zákon dotýká i těch, kteří si půjdou žádat o hypotéku a dokládali by například příjem z pronájmu. Banka toto musí posuzovat mnohem přísněji. V budoucnu tedy budeme pravděpodobně moci v těchto případech očekávat vyšší úrokové sazby.

Předčasné splacení a neschopnost splácet

Naopak v jiném bodě zákon vychází klientům bank vstříc - ti mohou ze změny v legislativě profitovat. Omezuje totiž sankce za předčasné splacení hypotéky. Jestliže vám již po 1. prosinci roku 2016 vypršela fixace hypotéky, případně jste uzavřeli hypoteční úvěr zcela nový, můžete z něj každý rok zcela bez poplatků splatit až 25 %. Je možno tak učinit vždy v měsíci před výročím uzavření smlouvy. Ačkoli se ještě před vstupem nového zákona mluvilo o nárůstu úrokových sazeb asi o 0,1 až 0,2 %, aby tak banky pokryly náklady, které jim toto plošně zavedené opatření přinese. Nyní se ovšem ukazuje, že šlo spíše o marketingový trik. Současné úrokové sazby jsou i tak mimořádně nízké a ke zvýšení by muselo nevyhnutelně dojít.

Pokud navíc máte úvěr sjednán na dobu delší než dva roky a chystáte se prodávat nemovitost, můžete ho nově splatit dokonce celý. Samozřejmě tím vzniknou bance jisté náklady, které oprávněně klientovi v takové situaci naúčtuje. Ty jsou považovány za tzv. účelně vynaložené a jsou limitovány 1 % z předčasně splacené části. Maximálně pak částkou 50 000 Kč. Formulace o účelně vynaložených nákladech zamezuje snahám klauzuli obcházet například zasíláním upomínek a přemrštěným poplatkům za ně.

V případě, že naopak splácet nemůžete, smluvní pokuta se omezuje nejvýše na 50 % dlužné částky, ovšem s maximální výší dvě stě tisíc.

Obecně můžeme říci, že reálné dopady budou lépe vidět až za nějaký čas. Už teď je ale vidět, že celé situaci kolem úvěrů novela zákona o spotřebitelském úvěru spíše pomohla.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.