734 688 388

Co přináší nový zákon o úvěrech?

Co přináší nový zákon o úvěrech?
vydáno 31.07.2016

Na začátku června, prošel sněmovnou celkem rychle nový zákon na ochranu spotřebitele. Jaké změny přináší?

Na začátku června, konkrétně ve čtvrtek 14.7. 2016, prošel sněmovnou celkem rychle nový zákon na ochranu spotřebitele. Ministerstvo financí, které návrh předkládalo, si od něj slibuje přehlednější trh s půjčkami a méně exekucí. Již teď se tedy dá považovat zákon za platný a začít se připravovat na změny, které sebou nese. HYPOnaMÍRU přináší přehled těch nejdůležitějších změn, o kterých je dobré vědět.

Tvrdší podmínky pro poskytovatele úvěrů

Poslanci zákonem výrazně zpřísňují podnikání na poli úvěrů. Zatímco dosud mohl půjčovat peníze téměř každý, kdo vlastnil živnostenské oprávnění, v případě, že zákon projde senátem a podepíše jej prezident, budou muset subjekty nově žádat o licenci Českou národní banku. A pokud to neudělají, hrozí jim až dvacetimilionová pokuta. Stát chce tímto opatřením bojovat proti lichvářům a slibuje si i zpřehlednění trhu s půjčkami.

Dle ministerstva financi by se měl počet subjektů poskytujících půjčky snížit z přibližně 60 000 na desítky a umožnit tak spotřebitelům lehčí orientaci v oblasti úvěrů.

Stop přemrštěným pokutám

Dalším výrazným bonusem pro spotřebitele je jistě i horní hranice sankcí za nesplácení úvěru. Zákonodárci ustanovili, že celkové penále a smluvní pokuty nesmí převýšit 50% úvěru a zároveň nepřesáhnou 200 tisíc korun. Nestane se tak, že by sankce byly i několikanásobkem půjčované částky, což bylo dodnes běžnou praxí některých úvěrových společností. Pokud si navíc společnost dostatečně neprověří možnost budoucího dlužníka splácet, smlouva o úvěru se stává od počátku neplatnou a spotřebitel musí vrátit pouze jistinu, tedy částku, kterou si půjčil, bez úroků.

Zákon se tak snaží bránit účelovému půjčování drobných částek s vidinou získání veškerého majetku dlužníka.

Možnost předčasného splacení hypotéky

Jako největší novinka zákona je vnímáno zasazení hypoték do české legislativy. Dosud samostatně upraveny nebyly. Poslanec Václav Votava do zákona mimo jiné prosadili možnost každoročního splacení až 25% jistiny, přičemž již dnes je tato služba některými bankami nabízena, ale častěji je spíš tvrdě sankcionována. V případě, že spotřebitele zasáhne těžká životní událost, dostane možnost splatit hypotéku celou, a pokud bude chtít prodat nemovitost, na kterou má banka díky úvěru zástavní právo, budou moci být sankce ze strany banky jen velmi omezené.

Podtrženo sečteno, i přes názory, že výše zmíněná opatření povedou ke zdražování hypoték a přísnější regulace poskytovatelů úvěrů bude vhánět půjčky chtivé subjekty do náruče lichvářů, nový zákonný rámec přináší jasné výhody a přitvrzuje při ochraně slabší strany - tedy spotřebitele.

V tuto chvíli zákon od schválení dělí pouze podpis prezidenta, a jelikož se jedná spíše o formalitu, s největší pravděpodobností vstoupí v platnost s příchodem Sbírky zákonů, a to 1.11.2016.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.