734 688 388

Co je a k čemu se využívá "Předhypoteční úvěr"

Co je a k čemu se využívá "Předhypoteční úvěr"
vydáno 09.12.2016

Předhypoteční úvěr se řadí ke krátkodobým účelovým úvěrům. Kdy ho můžeme využít a jaký je rozdíl mezi ním a klasickou hypotékou si povíme s HYPOnaMÍRU na následujících řádcích.

Co je předhypoteční úvěr

Základním rozdílem mezi úvěrem předhypotečním a tím běžným, hypotečním je ten, že u předhypotečního úvěru nefunguje zástavní právo. Proto si jej můžete vzít i tehdy, kdy nemáte možnost zastavit nemovitost. Typickým příkladem může být například pořizování družstevního bytu, případně dřevostavby. Jakmile to možné bude, tento úvěr se jednoduše transformuje na hypotéku. Nejdříve je tedy nutné sepsat smlouvu o budoucí hypotéce, se kterou předhypoteční úvěr následně splatíte. Jiným způsobem totiž jeho financování není ani možné. Tato skutečnost předznamenává i jistou nevýhodu tohoto řešení, nemůžete totiž využít žádné vlastní finanční prostředky. Zpravidla byste měli dodržet lhůtu dvanácti měsíců, během nichž se zavazujete, že nemovitost potřebnou k zastavení budete mít. Pokud se nepodaří tuto podmínku naplnit, banka začne celou situaci řešit. Bude požadovat doplacení úvěru, v krajním případě celá situace může vygradovat až do uvalení exekuce na žadatele.

K čemu slouží a jaké jsou podmínky

Uplatnit tento typ úvěru můžete nejen na vlastní nákup nemovitosti, ale také například na její rekonstrukci. Další podmínky se u jednotlivých bank liší - u některých musíte úvěr i tak mít zajištěn například pozemkem, jinde se tato podmínka neobjevuje. Každopádně musíte prokázat dostatečný příjem. Obdobně to platí i pro ručitele. Závisí však vždy na konkrétní bance, jak si nastaví parametry svého úvěru, ručitel tedy může i nemusí být vyžadován.

Jak funguje jeho čerpání v praxi

Jakmile máte vyřízeny nezbytné formality a začnete čerpat tento úvěr, platíte pouze úroky. Úroková sazba se rovněž od standardní hypotéky liší. Zpravidla bývá vyšší, dosahuje výše zhruba 6 až 8 %, ale také je stabilní, v průběhu čerpání se nikterak nemění, byť tomu tak není vždy. Přičemž u rekonstrukcí je možné si dobu jeho splácení prodloužit až na dva roky, ale ne déle. Vzhledem k takto krátkému intervalu by úroky proto neměly být stěžejním kritériem při rozhodování. Spíše byste se měli zaměřit na podmínky následné hypotéky, a podle toho si vybrat, u které banky o ni budete žádat.

Po ukončení předhypotečního úvěru začínáte následně platit jistinu hypotéky. Což odkrývá druhý nedostatek této možnosti – financování nemovitosti tak stojí ve výsledku více. Maximální výše předhypotečního úvěru zpravidla nebývá nijak limitována. Půjčit si mnohdy lze až do výše 100 % hodnoty zastavené nemovitosti. Minimální výše se strop dotýká rovněž, většinou platí, že si musíte půjčit alespoň 200 000 až 300 000 Kč. V ČR jej navíc dosud neposkytují všechny banky, vůbec poprvé se u nás předhypoteční úvěry objevily coby novinka zhruba okolo roku 2006.

Nová hypotékaRefinancováníAmerická hypotéka
Zadejte nenulovou hodnotu
Zadejte nenulovou hodnotu
1 rok 40 let
1 rok 30 let

Pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace k nemovitosti

pro nejpřesnější nabídku vyplňte co nejvíce informací

Informace o žadateli

Zadejte nenulovou hodnotu

Kontaktní údaje

Nesmí být prázdné
Zadejte 5 číslic
Zadejte 9 číslic
Nesprávný formát
Chci řešit online info

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s VOP portálu www.hyponamiru.cz

Porovnání běžných hypoték

/
Splátka
Úrok
RPSN
Splatnost
Minimální měsíční příjem
Zaplatíte celkem

Pracujeme na tom

Děkujeme za Váš zájem. Jdeme na tom pracovat, ať můžete bydlet co nejdříve ve vlastním.

Co bude následovat?

Vyplnění hypoteční kalkulačky

HOTOVO
2

Kontrola zadaných údajů

ZPRACOVÁVÁ SE
3

Přidělení hypotečního specialisty

4

Zařizování Vaší hypotéky

Nebyl nalezen žádný vhodný produkt

Co bude následovat?

Naši hypoteční poradci vám zdarma pomohou s výběrem produktu na míru.

Úrok od 2,02%
Reprezentativní příklad
  • U nás získáte individuální úrokovou sazbu.
  • Pomohli jsme už více než 21 000 klientům.
  • Hypotéky vyřizujeme rychle a bez starostí.
  • Nabízíme také odbornou konzultaci.

Napsali o nás

Používáním webů společnosti Hypo na míru s.r.o. souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Hledání výsledků...

Zpracování osobních údajů

S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2016/679 (GDPR) naše obchodní společnost Hypo na míru s.r.o., IČ: 05736501, přijala Zásady ochrany osobních údajů, ve kterých se dočtete o zpracování Vašich osobních údajů a Vašich právech.

Vzhledem k tomu, že Vaše požadavky bude vyřizovat hypoteční specialista spolupracující s naší společností, rádi bychom Vás požádali o Souhlas se zpracováním osobních údajů.

Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů za účelem poskytnutí služby spočívající ve srovnání, nabídce a zprostředkování finančních služeb a produktů v oblasti poskytování spotřebitelského úvěru na bydlení vč. předání osobních údajů externím hypotečním specialistům. Zároveň čestně prohlašuji, že osobní údaje, které jsem poskytl/a jsou přesné, pravdivé a úplné.

Bez udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů nemůžeme provést srovnání produktů v hypoteční kalkulačce. Děkujeme za pochopení.